Metan, stanowiący składnik gazu ziemnego, staje się coraz bardziej cenionym surowcem energetycznym. Choć nie jest odnawialnym źródłem energii, rośnie zainteresowanie nim wśród firm inwestujących w ekologiczne technologie. Dużym atutem tego surowca jest jego dostępność. Można go bowiem pozyskiwać choćby z wysypisk śmieci. Według danych amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), w Stanach Zjednoczonych pod koniec 2008 r. prowadzonych było 480 projektów dotyczących wykorzystywania metanu z wysypisk.
Dzięki uzyskanemu w ich wyniku gazowi, rocznie produkuje się 12 mld kWh energii elektrycznej. W energetycznym wykorzystywaniu metanu z wysypisk przoduje firma Waste Management. W grudniu 2008 r. realizowała ponad sto projektów tego typu i chce do 2013 r. rozpocząć jeszcze sześćdziesiąt. Zamierza ona zainwestować w tym celu 400 mln USD. Po zrealizowaniu tych inwestycji, elektrownie Waste Management będą produkowały rocznie 700 MW prądu.
Dobrymi przykładami inwestycji w pozyskiwanie metanu z wysypisk śmieci są instalacje na amerykańskim wschodnim wybrzeżu. Zakłady w stanach Nowy Jork, New Jersey i Connecticut posiadają łącznie 169 MW mocy produkcyjnych - więcej niż wszystkie elektrownie słoneczne na tym obszarze i mniej więcej tyle samo, ile średniej wielkości elektrownia konwencjonalna. Ponadto instalacje te zapewniają dziennie 472 tys. m sześc. gazu wykorzystywanego do ogrzewania i innych celów.
Na terytorium wspomnianych trzech stanów istnieje 51 działających instalacji pozyskujących metan z wysypisk, siedem jest budowanych, a 23 zostały zamkniźte (głównie z powodu wyczerpania surowca). EPA zlokalizowała 90 miejsc, gdzie można zacząć taką działalność na skalź komercyjną.Do największych zakładów pozyskiwania metanu należą Brookhaven Town na Long Island obsługiwane przez firmę Wehran Energy Construction. Działają one od trzydziestu lat i dostarczyły w tym czasie 350 tys. megawatogodzin prądu do nowojorskiej sieci energetycznej. Miasto płaci im 8,5 centa za każdą kilowatogodzinę energii elektrycznej.
[srodtytul]Zyskują również kopalnie[/srodtytul]