Serinus rozczarowany odwiertami w Brunei. Akcje w dół

Spółka wydobywcza Serinus Energy (dawniej KOV) zakończyła prace przy odwiercie Uskok Lukut-1 na terenie Bloku L w Brunei. Firma zapowiada dalsze analizy w celu oszacowania potencjału złoża na tym obszarze.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:48 Publikacja: 18.10.2013 14:40

Serinus rozczarowany odwiertami w Brunei. Akcje w dół

Foto: spółka

"Odwiert Uskok Lukut-1 ("LKU-1") w Bloku L w Brunei dał ciągły przepływ gazu z dwóch oddzielnych interwałów, które wcześniej nie były badane przez żaden odwiert na obszarze lądowym Brunei. Chociaż szacowane na poziomie poniżej 50 tys. stóp sześciennych dziennie ("Mcf/d") wartości były niekomercyjne, to odkrycie węglowodorów w tych strefach wskazuje, że będą potrzebne dalsze analizy i oceny w celu oszacowania potencjału złoża na tym obszarze" - poinformowano w komunikacie.

W pierwszej i drugiej z testowanych stref niewielkie ilości gazu sprawiły, że podczas testów nad odwiertami  pojawił się płomień, ale nie miały one wartości komercyjnej.

"Testowane strefy są częścią sekwencji piaskowców turbidytowych, która rozciąga się na większej powierzchni i może być odwzorowana na podstawie badań sejsmicznych. Istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że z tej formacji możliwe będzie komercyjne wydobycie. Aby to stwierdzić, wymagane są jednak kolejne badania i testy - podała spółka.

- Nie jesteśmy usatysfakcjonowani wynikami testów odwiertu. W najbliższym czasie przeanalizujemy, jakie efekty może dać dalsza stymulacja odwiertu poprzez szczelinowanie hydrauliczne. W przeszłości przy naszych odwiertach na Ukrainie zastosowanie tej metody przynosiło wymierne efekty. Dlatego też rozważamy ponowne wykorzystanie tego narzędzia. Obecnie przenosimy swoje siły na teren odwiertu Luba-1 i to on staje się dla nas priorytetem w aktualnych działaniach w Brunei – powiedział cytowany w komunikacie Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich Serinus Energy.

Prezes i dyrektor generalny Serinus Tim Elliott przyznał, że spółka jest rozczarowana, iż nie była w stanie osiągnąć głównego celu w ramach tego odwiertu, jak również że drugorzędny cel, mimo odkrycia, nie przyniósł przepływu gazu w ilościach komercyjnych, w szczególności ze względu na bardzo wysokie ciśnienie napotkane w trakcie prac wiertniczych. - Spółka dokona przeglądu wyników testów, aby określić czy badane strefy mogą kwalifikować odwiert do stymulacji za pomocą szczelinowania hydraulicznego. W międzyczasie pierwotny odwiert Uskok Lukut pozostaje zawieszony w oczekiwaniu na przyszłą ocenę, zaś urządzenie wiertnicze będzie przeniesione na lokalizację odwiertu Luba, aby wykonać drugi odwiert w ramach programu prac wiertniczych 2013 w Bloku L - stwierdził Elliott.

Inwestorzy w reakcji na informację pozbywają się akcji spółki. Na GPW papiery firmy zniżkują w piątek o 14.07 o ponad 11 proc. wobec czwartkowego zamknięcia do do 9.74 zł.

Surowce i paliwa
JSW znów próbuje odzyskać 1,6 mld zł składki solidarnościowej. Resort odpowiada
Surowce i paliwa
Orlen musi dopłacić za gaz otrzymany od Gazpromu
Surowce i paliwa
KGHM rusza z pierwszym etapem budowy trzech szybów górniczych
Surowce i paliwa
Orlen definitywnie rozstaje się z rosyjską ropą. Fąfara: Zamknęliśmy ten rozdział
Surowce i paliwa
Spółki będą potrzebować więcej specjalistycznych statków
Surowce i paliwa
Spółki będą musiały ograniczyć emisje metanu do atmosfery