Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa szacuje, że branża stalowa może zaoszczędzić dzięki zwolnieniu z akcyzy na energię elektryczną kwotę rzędu 120 mln zł rocznie – licząc według zużycia energii przez sektor na poziomie 7 TWh rocznie.
Obawa o Chiny
– Bardzo wysoka akcyza jest prawdziwą bolączką hutnictwa. Powoduje, że nasze przedsiębiorstwa są niekonkurencyjne nie tylko wobec graczy zza wschodniej granicy, ale także wobec podmiotów z innych krajów Unii Europejskiej, gdzie takich obciążeń nie ma – komentuje Stefan Dzienniak, prezes HIPH. – Mamy nadzieję, że przepisy w przedstawionym kształcie wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r. Oceniamy, że przełoży się to na wzrost produkcji stali, odzyskanie przez działające tutaj huty utraconego w ciągu sześciu ostatnich lat udziału w rynku krajowym, jak również zwiększenie sprzedaży do innych krajów unijnych – dodaje.
Zdaniem Dzienniaka w najbliższych latach należy się spodziewać systematycznego wzrostu konsumpcji stali – m.in. dzięki inwestycjom infrastrukturalnym współfinansowanym z nowego unijnego budżetu. Zużycie jawne (produkcja krajowa plus import minus eksport) w 2014 r. przekroczyło 12 mln ton i było porównywalne z przedkryzysowym 2007 r.
Branża boryka się jednak z długotrwałym spadkiem cen – według danych Polskiej Unii Dystrybutorów Stali ceny trzech najpopularniejszych wyrobów od 2012 r. obniżyły się po około 20 proc.