To prawie o 7 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Produkcja w blokach na węgiel brunatny stopniała jeszcze bardziej niż średnia z wszystkich siłowni. Grupa w takich jednostkach wyprodukowała 14 TWh, czyli o 2 TWh mniej niż od stycznia do maja 2015 r.
Częściowo jest to efekt prowadzonych na początku roku remontów. Wytwórca nie pokazał średniej zrealizowanej ceny hurtowej we wskazanych miesiącach. Tłumaczy, że zrobi to po zakończeniu kwartału. Z podsumowania I kwartału wynika, że wtedy średnia cena hurtowa energii (cena sprzedaży na giełdzie zrealizowana przez segment energetyki konwencjonalnej PGE – red.) wyniosła 166 zł za MWh. Dla porównania w analogicznym okresie ub.r. było to 174 zł/MWh, co w połączeniu z mniejszym wolumenem produkcji oznacza spadek rocznych wyników najważniejszego segmentu grupy. Przy prezentacji wyników rocznych prognozowano na ten rok przedział 168–170 zł/MWh. Jednak kwartał później obniżono oczekiwania, wskazując widełki 165–167 zł/MWh.
W biznesie sprzedaży i dystrybucji widać za to poprawę. Ilość energii sprzedanej do odbiorców końcowych od stycznia do maja była o 1,6 TWh wyższa niż rok temu i sięgnęła 17,8 TWh. Lepszy był też rezultat segmentu dystrybucji – przesłano 14,2 TWh energii w porównaniu z 13,8 TWh w okresie styczeń–maj 2015 r.