Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Maciej Tybura, prezes Ciechu.
Powody zwyżki mogły być dwa. Pierwszy związany jest z informacją o tym, że Ciech nie kupi 100 proc. akcji hiszpańskiej firmy Sapec-Agro oraz portugalskiej Trade Corporation International, podmiotów zajmujących się produkcją i sprzedażą środków ochrony roślin i suplementów dla roślin. Sprzedający uznał, że lepszą ofertę na oba podmioty złożył fundusz Bridgepoint.
Zdaniem analityków Ciech za Sapec-Agro oraz Trade Corporation International mógł oferować do 1,4 mld zł. Niektórzy uważali, że grupa nie jest gotowa na tak duży wydatek, m.in. ze względu na stosunkowo wysokie zadłużenie i duże inwestycje. W ocenie zarządu Ciechu złożona oferta była atrakcyjna i optymalna z punktu widzenia potencjalnych korzyści oraz efektów synergii. – Nasza oferta została poprzedzona wieloma analizami zarówno pod kątem biznesowym, operacyjnym, jak i finansowym. Z naszej perspektywy zaoferowana cena była optymalna – ewentualne przejęcie pozwoliłoby na efektywne wykorzystanie nowych aktywów z korzyścią dla dalszego rozwoju grupy i akcjonariuszy – mówi Maciej Tybura, prezes Ciechu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzięki nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, KGHM powinien w 10 lat „zaoszczędzić” ponad 10 mld zł. Warunkiem są jednak inwestycje w nowe złoża rud miedzi i srebra zlokalizowane na terenie naszego kraju.
Mimo chwilowo niesprzyjających warunków zewnętrznych węgierski koncern wierzy, że w średnim terminie sytuacja ulegnie poprawie. W efekcie dużo inwestuje i dąży do wytwarzania produktów chemicznych o wysokiej wartości dodanej.
Grupa Unimot wprowadziła do oferty kontrakty terminowe (forward) z fizyczną dostawą oleju napędowego, co umożliwia odbiorcom hurtowym zakontraktowanie paliwa z wyprzedzeniem - po cenie ustalonej w dniu zawarcia umowy - oraz realizację dostaw w przyszłych okresach rozliczeniowych, podała spółka. Rozwiązanie, dotąd powszechnie stosowane głównie na rynku gazu, to nowość na polskim rynku paliw i pozwala klientom zabezpieczyć się przed wahaniami cen oraz na oszczędności, podkreślił Unimot.
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.