Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
We wtorek dużym zainteresowaniem graczy giełdowych cieszyły się walory PGNiG, Orlenu, Serinus Energy i Petrolinvestu.
Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie obfitowała w zwyżki cen akcji spółek zajmujących się wydobyciem ropy i gazu. Duży popyt zgłaszano zwłaszcza na walory Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, największej krajowej firmy pozyskującej oba surowce. Przed południem cena papierów spółki rosła nawet o 5,1 proc., osiągając 5,6 zł. Był to najwyższy ich kurs od sierpnia. Krzysztof Pado, analityk DM BDM, uważa, że zwyżka PGNiG jest efektem oczekiwanego w spółce wzrostu przychodów i zysków z działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Jego zdaniem wpływy powinny być wyższe nie tylko dlatego, że rośnie kurs ropy, ale również ze względu na drożejącego dolara. We wtorek ropa typu Brent kosztowała nawet powyżej 56 dolarów za baryłkę. W efekcie chwilami zwyżki sięgały ponad 1,8 proc. w stosunku do notowań poniedziałkowych. To efekt porozumienia dużych producentów ropy, którzy postanowili ograniczyć jej wydobycie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grupa Unimot wprowadziła do oferty kontrakty terminowe (forward) z fizyczną dostawą oleju napędowego, co umożliwia odbiorcom hurtowym zakontraktowanie paliwa z wyprzedzeniem - po cenie ustalonej w dniu zawarcia umowy - oraz realizację dostaw w przyszłych okresach rozliczeniowych, podała spółka. Rozwiązanie, dotąd powszechnie stosowane głównie na rynku gazu, to nowość na polskim rynku paliw i pozwala klientom zabezpieczyć się przed wahaniami cen oraz na oszczędności, podkreślił Unimot.
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.