Ratowanie Polimeksu to nie koniec kłopotów energetyki

PGE, Enea, Energa i PGNiG już w styczniu mogą stać się właścicielami akcji budowlanej spółki. Emisję mają objąć w równych częściach. W kontekście potrzeb Polimeksu pojawiają się wyższe kwoty niż ta wskazana oficjalnie.

Aktualizacja: 06.02.2017 12:45 Publikacja: 20.12.2016 05:09

Ratowanie Polimeksu to nie koniec kłopotów energetyki

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

– Papiery budowlanej spółki w ramach emisji prywatnej obejmą w równych częściach podmioty prowadzące rozmowy z Polimeksem. Dziś potrzebuje ona 400–500 mln zł – ujawnia „Parkietowi" osoba znająca kulisy transakcji.

Pytani o kwotę emisji przedstawiciele budowlanej spółki twierdzą, że będzie ona nie wyższa niż 300 mln zł (potwierdza ją też część naszych źródeł), a wyemitowanych zostanie nie więcej niż 150 mln akcji.

Przypomnijmy, że na początku grudnia zarządy PGE, Enei, Energi oraz PGNiG poinformowały o rozpoczęciu kierunkowych rozmów z giełdowym Polimeksem. Celem miało być wypracowanie struktury potencjalnego zaangażowania.

Emisja pomocowa

Dokapitalizowanie Polimeksu przez energetykę nie jest przypadkowe. Jest on zaangażowany w największe w kraju inwestycje w budowę mocy w Kozienicach (Enea) i Opolu (PGE). Ale ma ochotę także na kontrakt na budowę elektrowni na warszawskim Żeraniu (PGNiG Termika), czy w końcu może wziąć udział w ogłoszonym przetargu na blok w Ostrołęce, który chcą budować Energa z Eneą.

– Nie wiadomo na razie, czy nowi właściciele nie będą partycypować w ewentualnych karach finansowych za opóźnienia dotychczasowych inwestycji – zaznacza nasze źródło. Ryzyka jest poważne, za spodziewane opóźnienia przy oddaniu bloków wykonawcy grożą kary finansowe. – Prawdopodobnie chodzi właśnie o to, by nowi inwestorzy nie starali się o należne kary – dodaje.

– Dziś na stole jest scenariusz przedłużenia harmonogramu Kozienic (budowany przez Eneę energetyczny blok węglowy na 1 tys. MW), nienakładania na wykonawcę kar i wsparcia Polimeksu gotówką. To już nie jest sytuacja biznesowa, tylko stricte pomocowa – przyznaje inne źródło znające sytuację inwestycji Enei. Budowlana spółka odpiera spekulacje rynku o wiszącym widmie bankructwa. – Posiadamy płynność finansową, na bieżąco firma reguluje płatności publicznoprawne i wobec kontrahentów – tłumaczy Beata Szumilas, dyrektor biura zarządu Polimeksu-Mostostalu.

Poważne uchybienia

Szumilas zaznacza, że zbyt wczesne jest dyskutowanie o potencjalnych karach za brak terminowego oddania bloku. Na razie główny wykonawca zaproponował nowy harmonogram jego oddania – w grudniu, a nie w lipcu 2017 r.

Enea wciąż go analizuje i na razie też nic o karach nie wspomina. Z informacji płynących ze spółki wynika, że poślizg raczej ma być minimalizowany. Choć pojawiają się także rynkowe głosy od zbliżonych do inwestycji źródeł, że może dojść nawet do kilkunastomiesięcznych opóźnień. Problemy są po stronie technicznej. Mogą skutkować nawet brakiem zgody na odebranie bloku i włączenie go do systemu.

– Błędy są na tyle poważne, że ta jednostka nie przeszłaby przez kontrolę. Nawet po jej włączeniu do systemu i podjęciu pracy mogłoby dojść do ponownego wyłączenia się – tłumaczy jeden z naszych rozmówców. Ale zauważa, że ewentualne bankructwo Polimeksu na tak zaawansowanym etapie inwestycji grozi zupełnym zastojem przy nich. Bo przepada zakres gwarancji dawanych przez wykonawcę i nie ma automatycznego wejście w umowy przez podmiot przejmujący zobowiązania.

– Na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych podstaw, aby sądzić, że blok nie zostanie odebrany – twierdzi Szumilas.

Na inwestycję wątpliwą z punktu widzenia przyszłej stopy zwrotu zgodę muszą wydać organy korporacyjne przyszłych inwestorów, w tym akcjonariusze podczas walnych zgromadzeń. Te prawdopodobnie odbędą się już po Nowym Roku. Na razie zaplanowano walne zgromadzenie Polimeksu, które 28 grudnia ma decydować o emisji. W projektach nie ma ceny akcji.

Surowce i paliwa
Grupa Unimot wprowadziła do oferty kontrakty terminowe na olej napędowy
Surowce i paliwa
Nowe elektrownie gazowe powstaną, ale za wysoką cenę
Surowce i paliwa
Unimot koncentruje się na dywersyfikacji działalności i transformacji energetycznej
Surowce i paliwa
Plan naprawczy JSW przynosi efekty. Spółka zwiększa wydobycie węgla
Surowce i paliwa
Bogdanka na plusie. Są wstępne, szacunkowe wyniki
Surowce i paliwa
KGHM rozwija moce związane ze skupem odpadów i złomów