Stroną jednej z nich jest polski operator sieci przesyłowej Gaz-System, a drugiej duńskiej sieci Energinet. Na ich podstawie giełdowa spółka będzie mogła od 1 października 2022 r. do 30 września 2037 r. przesyłać surowiec ze złóż w Norwegii poprzez Danię do Polski. Łączną wartość obu umów przesyłowych określono na 8,1 mld zł. Inne ich szczegóły, w tym ilość zakontraktowanych mocy przesyłowych, nie zostały ujawnione. Gaz-System podał jednak, że z Norwegii przez Danię do Polski zarezerwowano 10,6 MWh/h surowca w ramach procedury tzw. Open Season 2017. To oznacza przesył około 8,4 mld m sześc. gazu rocznie. Prawdopodobnie w całości tę ilość zarezerwowało PGNiG.

Dzięki podpisanym umowom giełdowa spółka chce mocno zróżnicować dostawy surowca do Polski, w tym zwłaszcza przygotować się na ewentualność zaprzestania importu błękitnego paliwa z Rosji. Dziś z tego kierunku trafiają do nas największe ilości surowca. Ponadto systematycznie rośnie import gazu LNG realizowany poprzez terminal w Świnoujściu. PGNiG różnicuje też dostawy, nabywając istotne ilości błękitnego paliwa w krajach ościennych (Niemcy, Czechy) oraz poprzez wydobycie ze złóż krajowych.

W ostatnich tygodniach prace nad projektorem Baltic Pipe mocno przyśpieszyły. Przede wszystkim otrzymał on unijne dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę". Propozycję Komisji Europejskiej przyznania pomocy finansowej zaakceptowały 25 stycznia państwa członkowskie UE. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia sięga 33,1 mln euro (137,2 mln zł).

Kilka dni temu Gaz-System złożył do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Urzędu Morskiego w Szczecinie i Słupsku wnioski o wydanie decyzji administracyjnych uzgadniających warunki układania i utrzymywania nowego połączenia. Wnioski będą opiniowane m.in. przez władze trzech zachodniopomorskich gmin (Rewal, Trzebiatów, Mielno), na których terenie rozważane jest wyprowadzenie gazociągu na ląd. Wydanie pozwoleń lokalizacyjnych nie będzie jeszcze oznaczać ostatecznej zgody na realizację inwestycji. Konieczne są m.in. decyzja środowiskowa i pozwolenie na budowę. TRF