Lotos Petrobaltic, firma zależna od Lotosu zajmująca się poszukiwaniami i wydobyciem ropy i gazu, jest coraz bliżej zakończenia prac rekonstrukcyjnych na bałtyckim złożu B3. Od lutego do dziś wykonała rekonstrukcję sześciu odwiertów. Obecnie trwają prace przy siódmym. Najnowszy harmonogram przewiduje, że na tym złożu dokonana zostanie jeszcze rekonstrukcja dwóch odwiertów. Dzięki temu na B3 systematycznie rośnie wydobycie, mimo że jego eksploatacja prowadzona jest już od wielu lat. – Obecnie obserwujemy stabilizację pracy odwiertów z całego złoża na poziomie 2,2 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy – red.) na dobę – informuje biuro prasowe Lotosu. Co ważniejsze, do końca roku powinna nastąpić dalsza zwyżka.
Jeszcze w I kwartale dzienne wydobycie z B3 wynosiło ok. 1,1 tys. boe, a w II kwartale sięgało 1,4 tys. boe. Z kolei na koniec czerwca jego rezerwy określane według międzynarodowej terminologii jako 2P sięgały 13 mln boe. W związku z tym, że trwa eksplantacja, zasoby złoża systematycznie spadają. W efekcie – zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją geologiczno-inwestycyjną – wydobycie powinno potrwać jeszcze do lipca 2031 r. Produkcja może zostać jednak wydłużona, jeśli dojdzie do tzw. przekwalifikowania zasobów nieprzemysłowych na zasoby przemysłowe lub przy zmianie zasobów geologicznych. – W pierwszym przypadku decyduje ekonomia i możliwości technologiczne. W drugim przypadku dotyczy to zmiany budowy lub parametrów złoża – tłumaczy biuro prasowe Lotosu.
Spółka zapewnia, że jej specjaliści na bieżąco monitorują możliwości rozwoju złoża poprzez wykonanie wierceń uzupełniających lub zwiększanie tzw. współczynnika sczerpania dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod pozyskiwania surowca.
Prace rekonstrukcyjne na B3 realizuje platforma wiertnicza Petro Giant, kupiona przez Lotos Petrobaltic od firmy Maersk w czerwcu ubiegłego roku. To piąta i największa ze wszystkich tego typu jednostek należących do spółki. Gdański koncern nie ujawnia, ile kosztowała, podobnie jak nie podaje wartości prowadzonych przez nią prac rekonstrukcyjnych. Lotos Petrobaltic poza prowadzeniem prac poszukiwawczo-wydobywczych i działalnością operacyjno-serwisową na złożach rozwija swoje kompetencje inżyniersko-wykonawczo-projektowe dla szeroko rozumianego sektora offshore. Docelowo rozważa świadczenie tych usług również poza grupą Lotos. TRF