MOL dąży do ograniczenia spadku wydobycia ropy i gazu

Spadek widoczny jest głównie w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego niwelowanie oraz poprawa jakości i zyskowności portfela aktywów wydobywczych to główne cele firmy na kolejne lata.

Publikacja: 26.05.2021 05:12

Berislav Gašo, wiceprezes MOL Group E&P, informuje, że koncern nadal będzie szukał okazji do przejęć

Berislav Gašo, wiceprezes MOL Group E&P, informuje, że koncern nadal będzie szukał okazji do przejęć na rynku ropy i gazu.

Foto: materiały prasowe

W tym roku MOL Group planuje średnie dzienne wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na poziomie 110 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). – To nieco poniżej zeszłorocznej produkcji (wynosiła 120,1 tys. boe – red.), co wynika z nieuchronnego, naturalnego spadku wydobycia z naszych dojrzałych złóż, głównie w Europie Środkowo-Wschodniej. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby te spadki były możliwie najmniejsze – twierdzi Berislav Gašo, wiceprezes MOL Group E&P.

Dodaje, że priorytetem koncernu w biznesie wydobywczym jest minimalizacja spadków produkcji w Europie Środkowo-Wschodniej i dalsza poprawa jakości i zyskowności portfela posiadanych aktywów. Do sukcesów w tym zakresie zalicza m.in. działania podejmowane na Węgrzech. W ubiegłym roku na sześć wykonanych tam odwiertów wszystkie skutkowały odkryciami złóż gazu. – Będziemy również kontynuować działania w obrębie złoża PL820 w Norwegii, a także w bloku TAL w Pakistanie. Dodatkowo skupimy się na nowych odwiertach, rozwoju infrastruktury oraz corocznych pracach serwisowych na polu Baitugan w Rosji – informuje Gašo.

Inwestycje organiczne

Obecnie najcenniejszym aktywem w biznesie wydobywczym MOL Group są jednak udziały w azerskim złożu ropy Azeri-Chirag-Gunashli (9,57 proc.) oraz rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (8,9 proc.). Koncern nabył je w ubiegłym roku za 1,57 mld USD (6,6 mld zł według ówczesnego kursu NBP). Azeri-Chirag-Gunashli to największe złoże w Azerbejdżanie. Wydobycie z niego prowadzone jest od 1997 r. Największymi jego udziałowcami są BP i SOCAR. Pierwszy z tych podmiotów jest też operatorem złoża. Obecnie realizuje prace związane z uruchomieniem siódmej platformy produkcyjnej. MOL będzie też kontynuować prace związane z eksploatacją złóż w Wielkiej Brytanii.

W latach 2021–2025 MOL Group na inwestycje organiczne w biznesie wydobywczym planuje przeznaczyć łącznie 1,9 mld USD (6,9 mld zł według obecnego kursu NBP). Po około jednej trzeciej tej kwoty zostanie wydane w: Europie Środkowo-Wschodniej (Węgry i Chorwacja), Azerbejdżanie i pozostałych regionach (Norwegia, Wielka Brytania, Irak).

Zarząd MOL Group stara się aktywnie zarządzać swoim międzynarodowym portfelem aktywów wydobywczych. – W ramach tych działań nadal będziemy poszukiwać nieorganicznych okazji do zastępowania naszych rezerw, choć te działania będą prowadzone w sposób selektywny, zgodnie z naszą strategią 2030+. Oznacza to, że zakupów będziemy dokonywać tam, gdzie będziemy widzieli możliwość osiągnięcia przewagi konkurencyjnej z punktu widzenia technicznego i rynkowego – mówi Gašo. Jednocześnie zaznacza, że ewentualne przejęcia nie będą w najbliższym czasie tak kosztowne jak ubiegłoroczna akwizycja przeprowadzona w Azerbejdżanie.

Wysokie notowania

W tym roku sytuacja na globalnym rynku ropy i gazu, zwłaszcza mocny wzrost cen obu surowców, pomagają MOL Group istotnie poprawiać wyniki finansowe. – Umożliwiło nam to poprawę przepływów finansowych i zapewnienie zyskowności naszego segmentu. Poszukiwanie i wydobycie stanowią wciąż jeden z głównych filarów dochodowości grupy – zapewnia Gašo.

W I kwartale biznes poszukiwawczo-wydobywczy zapewnił Węgrom 307 mln USD zysku EBITDA, co oznaczało jego wzrost w ujęciu rok do roku o 66 proc. Co więcej, stanowił on prawie 40 proc. całego wyniku EBITDA wypracowanego przez koncern. Poza wysokimi cenami surowców do mocnej poprawy zysków przyczyniła się akwizycja złóż w Azerbejdżanie.

W efekcie koncern realizował w I kwartale średnie dzienne wydobycie na poziomie 116,8 tys. boe. Rok wcześniej wynosiło ono 110,6 tys. boe. Najwięcej ropy firma pozyskiwała w tym czasie kolejno ze złóż w Azerbejdżanie, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i na Węgrzech. Z kolei największe ilości błękitnego paliwa wydobywano na Węgrzech, w Chorwacji i Pakistanie. Poprzez spółki joint venture i firmy stowarzyszone MOL Group istotne wolumeny obu surowców uzyskiwał z eksploatacji złóż w Rosji i irackim Kurdystanie.

Surowce i paliwa
Kopalnia Bumechu bez koncesji? Jest wniosek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Unimot obserwuje wzrost popytu na benzynę
Surowce i paliwa
KGHM inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego
Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem