Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dokonuje tego m.in. poprzez rebranding obiektów funkcjonujących w Niemczech pod szyldem Star. Do tej pory takim przekształceniom zostało poddanych sześć placówek na 586 ogółem posiadanych przez grupę za naszą zachodnią granicą. Spółka zapowiada przyśpieszenie tego procesu, gdyż sukcesem zakończył się program pilotażowy, który potwierdził, że niemieccy klienci chętnie wybierają stacje z logo Orlenu. Prace nad ujednoliceniem wizerunku sieci są prowadzone również w Czechach, gdzie działa 421 stacji, i na Słowacji, gdzie jest ich 15. Wszystkie te obiekty przeszły już cobranding i dziś funkcjonują pod nazwą Benzina – Orlen. Na Słowacji rebranding dziesięciu obiektów ma ruszyć w październiku. Z kolei w Czechach do tego procesu wytypowano osiem placówek. Rebrandig powinien tam rozpocząć się w grudniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.
Według płockiego koncernu ich skuteczne zmniejszenie wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Poza wyzwaniami finansowymi, problemem są również ograniczenia technologiczne.
Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła ponowny wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. W czerwcu MKiŚ odmówiło wszczęcia postępowania w tej kwestii.
Płocka spółka szacuje, że import błękitnego paliwa realizowany od 2018 r. do 2020 r. lub 2021 r. będzie ją dodatkowo kosztował około 290 mln dol. Chodzi o dostawy z Rosji do Polski przeprowadzane w ramach tzw. kontraktu jamalskiego.
Chodzi o prace rozpoznania geologiczno-hydrologicznego dla projektów: GG-2 „Odra”, Retków i Gaworzyce. Ten etap powinien być zrealizowany do końca 2027 r. Cała inwestycja może potrwać kilkanaście lat i będzie kosztować minimum 9 mld zł.