Praca audytora zazwyczaj jest ciekawa zarówno w tak dynamicznym otoczeniu makroekonomicznym jak teraz, jak również w bardziej przewidywalnych warunkach. – Wynika to przede wszystkim ze specyfiki naszej pracy, a także, nie ukrywajmy, postrzegania audytora przez badane podmioty. Nadal większość z nich uważa audyt za „zło konieczne”. A obecna sytuacja geopolityczna to nastawienie potęguje – mówi Monika Skórka, partner w RSM Poland.
Czwarty rok zawirowań
Badanie sprawozdań w czasach wysokiej inflacji, zmian kursów walut, rosnących stóp procentowych i coraz wyższych kosztów jest trudne. Biegli rewidenci muszą zweryfikować wycenę aktywów i zobowiązań, pochylić się nad zagadnieniem niewykorzystanych zdolności produkcyjnych, a także sprawdzić informacje o czynnikach ryzyka, które w istotny sposób mogą kształtować sytuację spółki.
– Niby biznes wraca do „normalności” po pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie, ale nadal „z tyłu głowy” wszyscy mamy to, że nie wiadomo, jak długo taki stan się utrzyma – mówi przedstawicielka RSM. Dodaje, że badane firmy też wstrzymują się z odważnymi decyzjami, a to znajduje odzwierciedlenie w sprawozdaniach: widać mniejszy rozmach po stronie wydatków na inwestycje i prace B+R.
Od czterech lat przybywa niewypłacalnych firm. Końca tej tendencji nie widać. W 2023 r. w Polsce można spodziewać się wzrostu upadłości o 18 proc. – prognozuje Allianz Trade. Z kolei globalna liczba niewypłacalności ma wzrosnąć o 21 proc. w 2023 r. i o 4 proc. w 2024 r. Kłopoty mają firmy, które zaciągnęły kredyty przy niskim oprocentowaniu, a teraz spłacają je przy znacznie wyższych stopach. Jest to tym trudniejsze, że wysokie koszty uderzają w rentowność. Nie we wszystkich branżach da się je przerzucić na klientów – szczególnie w czasach spowolnienia i hamującej konsumpcji.
Geopolityka nadal uderza w biznes i mowa nie tylko o tak ewidentnych skutkach jak problemy z łańcuchami dostaw czy wzrost kosztów, ale też o mniej oczywistych, np. o cyberzagrożeniach. Aż o prawie 370 proc. wzrosła liczba ataków na kraje niebędące stroną konfliktu ukraińsko- -rosyjskiego, a najczęściej atakowana była Polska – wynika z danych CyberPeace Institute.