Pandemia nieodwracalnie zmieniła model działalności

Następuje przeformatowanie formy i celu badania sprawozdania z dotychczasowego charakteru, bazującego na historycznych danych, na ocenę danych i ryzyka badanej firmy w modelu „tu i teraz".

Aktualizacja: 27.04.2021 10:49 Publikacja: 27.04.2021 05:00

Pandemia nieodwracalnie zmieniła model działalności

Foto: Shutterstock

Rynek audytorski szybko wdrożył nowe technologie służące do badania sprawozdań finansowych. A zdalna współpraca z klientem stała się czymś powszechnym.

Bez technologii ani rusz

– Zdalna forma współpracy, mimo że na początku pandemii sprawiała pewne trudności i skutkowała opóźnieniami, zmusiła nas do myślenia w inny sposób i weszła na dobre do praktyki audytorskiej. Zarówno nasi klienci, jak i my przyzwyczailiśmy się do takiego trybu pracy – mówi Marek Gajdziński, szef działu audytu KPMG w Polsce. Dodaje, że firma inwestuje w coraz lepsze narzędzia oraz technologie zapewniające sprawne i bezpieczne prowadzenie biznesu w sposób zdalny. Nie tylko w czasie bezwzględnych restrykcji w pandemii, ale też w dłuższej perspektywie.

Ranking audytorów spółek giełdowych. Pobierz i przeczytaj dodatek specjalny.

Wtóruje mu Jarosław Bochenek, partner i członek zarządu Mazars Audyt. Ocenia, że biegli rewidenci bardzo szybko zaadaptowali się do nowych, trudniejszych warunków. Wynika to z faktu, że w pracy audytora już co najmniej od kilku lat wykorzystywane są narzędzia umożliwiające pracę poza siedzibą klienta. – Wyglądało to w praktyce tak, że audytor otrzymywał od klienta informacje i dokumenty do analizy jeszcze przed fizyczną wizytą, co pozwalało bardziej efektywnie spędzić czas w siedzibie klienta – mówi przedstawiciel Mazars Audyt. Dodaje, że przyjeżdżając do klienta, audytor w pewnym stopniu miał już wykonaną pracę audytorską, a wizyta to był czas na dodatkowe wyjaśnienia i potwierdzanie wniosków z badania.

Dziś, badając sprawozdania klientów, firmy audytorskie korzystają z profesjonalnych narzędzi do wymiany informacji, a najpowszechniejszą formą komunikacji stały się programy do wideokonferencji. – Od czasu rozwoju sytuacji pandemicznej nasze usługi w zakresie audytu w 95 proc. są realizowane w sposób zdalny – informuje Patryk Steidten, associate partner w UHY ECA.

Szanse i wyzwania

Praca zdalna spowodowała, że konieczne było ustalenie nowych zasad działania. – Musieliśmy być bardziej otwarci na możliwości klienta. W natłoku innych obowiązków, związanych np. z organizowaniem wsparcia finansowego dla firmy, nie zawsze w zaplanowanym czasie klient miał czas dla nas – opowiada Bartłomiej Kurylak, współzałożyciel Polskiej Grupy Audytorskiej.

Pewne procesy są już nieuniknione. – Czyli, upraszczając, przeformatowanie formy i celu badania sprawozdania finansowego z dotychczasowego charakteru, bazującego na historycznych danych, na ocenę danych i ryzyka badanej firmy w modelu „tu i teraz" – wyjaśnia Piotr Wyszogrodzki, partner zarządzający działem audytu w PwC Polska.

Upowszechnienie audytów zdalnych po pandemii wraz z pełną cyfryzacją świadczonych usług sprawi, że biegły rewident nie będzie już tylko ekspertem księgowym. – Będzie musiał równie doskonale orientować się w systemach informatycznych oraz szybko chłonąć nowinki technologiczne – podkreśla Piotr Derylak, menedżer w krakowskim oddziale Rödl & Partner.

Ranking audytorów
ESG nie jest grą w zielone. To fundament odpowiedzialnego biznesu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ranking audytorów
ESRS to duży przeskok nawet dla doświadczonych organizacji
Ranking audytorów
Wiemy, które firmy audytorskie są najmocniejsze na giełdzie
Ranking audytorów
Wielka czwórka niezmiennie rozdaje karty w audycie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Ranking audytorów
Czego od audytora potrzebuje średnia firma i jej inwestorzy? Audyt szyty na miarę
Ranking audytorów
Już cztery firmy audytorskie mają ponad miliard złotych przychodów