Do zarządzania PPK dopuszczono 20 instytucji finansowych. Są to (w kolejności alfabetycznej): Aegon PTE, TFI Allianz Polska, AXA TFI, Aviva Investors Poland TFI, BNP Paribas TFI, BPS TFI, Compensa TUnŻ Vienna Insurance Group, Esaliens TFI, Investors TFI, Millennium TFI, Nationale-Nederlanden PTE, NN Investment Partners TFI, Pekao TFI, PFR TFI, PKO TFI, Pocztylion-Arka PTE, TFI PZU, Santander TFI, Skarbiec TFI, Union Investment TFI. Każda z instytucji oferuje osiem, a niektóre dziewięć subfunduszy zdefiniowanej daty, które będą wykorzystywane do inwestowania oszczędności gromadzonych w programie. Obowiązek udostępnienia PPK obejmie większość firm działających w naszym kraju (wyjątki są nieliczne). Będą one musiały wybrać instytucję finansową, której powierzą utworzenie u siebie pracowniczego planu kapitałowego i zarządzanie nim. Za zarządzanie instytucje finansowe pobiorą opłaty w wysokości do 0,5 proc. zgromadzonych aktywów netto. To maksymalny pułap. Instytucje mogą pobierać niższe opłaty. I jak się okazuje, większość się na to zdecydowała.
Z zestawienia wysokości opłat za zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi wynika, że średnia opłat, które chcą pobrać instytucje finansowe, to 0,37 proc. aktywów netto zgromadzonych w PPK. Opłaty wahają się przy tym od 0,32 do 0,50 proc. Średnio najmniej zdecydował się pobierać Aviva Investors TFI – 0,32 proc. aktywów. Tuż za nim są BNP Paribas TFI i Millennium TFI, które w ramach opłaty za zarządzanie będą pobierać 0,33 proc. aktywów. 0,34 proc. pobiorą Pekao TFI oraz TFI Allianz Polska. TFI PZU chce natomiast pobierać średnio 0,35 proc. aktywów. Jako jedyny opłat nie zamierza natomiast obniżać Skarbiec TFI. Tu za zarządzanie trzeba będzie zapłacić 0,5 proc. aktywów netto. Opłatę w wysokości średnio 0,44 proc. pobierze Esaliens TFI, a po 0,42 proc. Investors TFI oraz PFR TFI. Ostatnia z tych instytucji to tzw. instytucja wyznaczona. To podmiot, który choć działa na takich samych zasadach jak pozostałe instytucje finansowe dopuszczone do zarządzania PPK, pełni szczególną rolę. To pod jego skrzydła trafią nie tylko firmy, które go wybiorą, ale też takie, które z różnych powodów nie wybiorą i nie podpiszą umów o zarządzanie PPK z innymi instytucjami finansowymi. – W obszarze wynagrodzenia trzymamy się zasady, że nie wpływamy na rynek. Stawki za zarządzanie wyznaczyliśmy na średnim poziomie wobec stawek zaproponowanych przez inne instytucje finansowe. To najlepsze rozwiązanie względem pozostałych uczestników rynku, bo jako instytucja wyznaczona, mamy do spełnienia w programie PPK zdecydowanie szerszą rolę – mówiła nam Ewa Małyszko, szefowa PFR TFI.
Zestawienie opłat za zarządzanie PPK, które od uczestników programu pobierać będą instytucje finansowe, można znaleźć na prowadzonym przez PFR portalu mojePPK. Zestawienie to nie obejmuje opłat promocyjnych, jakie wprowadziły niektóre z instytucji finansowych w początkowym okresie działania PPK. Część instytucji zdecydowała się na niepobieranie opłat za zarządzanie w pierwszym okresie funkcjonowania programu.
Pracownicze plany kapitałowe ruszyły 1 lipca 2019 r. Na początek objęły największe firmy. Takie, które zatrudniają co najmniej 250 osób. W kolejnych etapach do programu włączane będą coraz mniejsze firmy.