Wrzesień nie był dla inwestorów zbyt łaskawy. WIG stracił 4,3 proc., WIG20 – 4,9 proc., mWIG40 – 3,9 proc., a sWIG80 – 3,4 proc. Analitykom typującym spółki do technicznego portfela „Parkietu" udało się ograniczyć straty do 2,6 proc. To oznacza, że po raz siódmy w tym roku eksperci byli lepsi od benchmarku (porównujemy się do WIG-u). Ich przewaga w skumulowanej stopie zwrotu w 2020 r. sięga już 97 pkt proc. To duży zapas na ostatni kwartał.
Słuszna strategia
Przypomnijmy, że we wrześniu eksperci postawili przede wszystkim na małe i średnie spółki. W tym portfelu było bowiem po dwóch przedstawicieli mWIG40 i sWIG80, jedna spółka z szerokiego WIG-u oraz gotówka, która okazała się swego rodzaju stabilizatorem. Jak pokazują miesięczne wyniki indeksów grupujących „misie", postawienie na ten segment było dobrym wyjściem i pozwoliło zachować relatywną siłę względem szerokiego rynku. Dwie spółki przyniosły dodatnią stopę zwrotu, a trzy ujemną. Najlepszy ML System dał zarobić 4,9 proc., a najgorszy XTB uszczuplił wynik o 10,9 proc. Średnie ryzyko portfela, mierzone relację wskaźnika zmienności dla 23 ostatnich sesji do cen zamknięcia z 30 września, wyniosło 4,8 proc. Można więc powiedzieć, że nawet inwestorzy z wysokim poziomem awersji do strat zaakceptowaliby taki zakres wahań. Na październik analitycy techniczni przyjęli nieco inną strategię, przesuwając ciężar ze spółek małych na te o większej kapitalizacji.
Czas na blue chips?
W nowym zestawieniu jest trzech reprezentantów WIG20: Alior Bank, JSW i KGHM, trzy spółki z mWIG40: Kęty, Mercator i Ten Square Games, oraz jedna spółka z sWIG80: Auto Partner. Przewaga blue chips i firm o średniej kapitalizacji sugeruje, że analitycy liczą na odwrócenie wrześniowych tendencji, w których to maluchy pozostawały relatywnie silniejsze od pozostałych segmentów. Indeks sWIG80, oprócz tego, że zanotował najmniejszą stratę, zdołał jako jedyny utrzymać się nad 200-sesyjną średnią, która stanowi umowną granicę hossy. Wskaźniki mWIG40 i WIG20 były na koniec ubiegłego miesiąca poniżej tej średniej, a ten ostatni wybił się dołem ze średnioterminowej konsolidacji (dolna granica to 1735 pkt), a więc zaczął IV kwartał z aktywnym sygnałem sprzedaży.
Każdy ekspert typuje spółki niezależnie. Uzasadnienia poszczególnych wskazań, bazujące zgodnie z założeniami naszej symulacji na analizie technicznej, znajdują się poniżej. Wszystkie spółki mają równe wagi w portfelu wynoszące po 14,3 proc. Datą bazową dla październikowego portfela jest 30 września. Ceny zamknięcia z tej sesji będą stanowić odniesienie przy obliczaniu stóp zwrotu z akcji oraz indeksu WIG.