SL: 1840 pkt. Cel: 2200 pkt.
Michał Krajczewski
BM BNP Paribas
GBP/JPY
Oczekujemy, że gospodarka Wielkiej Brytanii po okresie brexitu i z uwagi na szybkie tempo szczepień będzie notować postępującą poprawę wyników w 2021 r., co powinno wspierać funta. Wskazujemy też na wybicie GBP/JPY ponad istotny opór na 152. SL: 150. Cel: 160.
miedź
Po dynamicznych zwyżkach w lutym w marcu obserwowaliśmy korektę ceny. Niemniej warunki gospodarcze (polityka fiskalna i monetarna) i globalne trendy zwiększania inwestycji infrastrukturalnych oraz OZE wspierają trend wzrostowy surowca. SL: 3,85 c/lb. Cel: 4,5.
DJT
Oczekujemy kontynuacji trendu wzrostowego spółek cyklicznych zgrupowanych w indeksie DJT, który znajduje się w czytelnym trendzie zwyżkowym. Bodźcem może być ogłoszenie szczegółów planu prezydenta Joe Bidena. SL: 13 750 pkt. Cel: 16 000 pkt.
Michał Sadoch
DM mBanku
EUR/USD
Obecnie wszystko przemawia na korzyść amerykańskiej waluty. Możemy wymienić tu zarówno szybszą kampanię szczepień przeciw koronawirusowi, wyższe momentum wzrostowe jak też bardziej ekspansywną politykę fiskalną.
Cel: 1,16.
ropa naftowa
Stopniowa odbudowa globalnej gospodarki w połączeniu z ograniczoną podażą surowca, będzie sprzyjać notowaniom czarnego złota w kolejnych tygodniach.
Cel: 66 USD/b.
S&P 500
Amerykańska gospodarka jest już na ostatniej prostej do wyjścia z pandemii, dzięki sprawnej kampanii szczepień. W takim środowisku popyt na ryzyko będzie duży. Nadzieje na poprawę wyników gospodarczych będą napędzać hossę na Wall Street.
Marcin Sulewski
niezależny ekonomista
USD/RUB
Kurs testował górne ograniczenie przedziału 72–75, w którym porusza się przez większą część czasu od grudnia. Manewry rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą mogą zwrócić rynkowi uwagę na ten geopolityczny czynnik ryzyka.
Pallad
Cena w końcu opuściła górą konsolidację obserwowaną od września. Po wybiciu miał miejsce ruch powrotny, ale liczę, że to tylko chwilowe cofnięcie.
S&P 500
Indeks przełamał serię coraz głębszych korekt. Widać też, że rynek przyzwyczaił się już chyba do wyższych rentowności obligacji.
Marek Rogalski
DM BOŚ
GBP/USD
Funt może być głównym beneficjentem ożywienia gospodarek w II kwartale. Tymczasem dolar ma szanse skorygować marcowe umocnienie. Mamy też ciekawy układ techniczny, sugerujący zakończenie kilkutygodniowej przeceny.
Cel: 1,432.
złoto
Kruszec ma szanse mocniej zabłysnąć dzięki korekcie marcowych zwyżek dolara. Technicznie mamy szanse na rozbudowanie podwójnego dna ze wsparciem przy 1678 USD za uncję.
Cel: 1845 USD/u.
DAX
Marzec pokazał, że niemiecka giełda najlepsze może mieć jeszcze przed sobą. Relatywna siła DAX naprawdę imponuje. Wiosna może być dość dobra dla europejskich aktywów, które będą dyskontować wakacyjne ożywienie w gospodarkach. Cel: 16 310 pkt.
Sobiesław Kozłowski
Noble Securities
EUR/PLN
Pomimo nominalnie najsłabszego PLN wobec EUR od 12 lat, najwyższej inflacji HICP w Polsce z krajów UE oraz potencjalnej spekulacji na osłabienie PLN przed uchwałą Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zniżki krajowej waluty oceniam jako nadmierne. Stop loss: 5,05 zł.
CO2
Zielony zwrot, spekulacje inwestorów czy oczekiwana poprawa sytuacji gospodarczej w Europie zdają się sprzyjać notowaniom uprawnień do emisji CO2, choć skala wzrostu z ostatniego roku może zachęcać też do realizacji zysków.
Wejście: 41,1. SL: 39,44 euro/t.
MSCI Poland Index
Korekta trwająca od 8 stycznia przyjęła kształt klasycznego zygzaka abc z równością fal a i c, co obecnie pozwala oczekiwać jej zakończenia i przejścia do kolejnej fali hossy.
Bartosz Sawicki
Cinkciarz.pl
USD/PLN
Słabość złotego i siła dolara – dwie bardzo ewidentne tendencje w I kwartale powinny ustąpić. Polska waluta została pogrążona przez spot niekorzystnych czynników. Dwa z nich – sytuacja epidemiczna i niepewność dotycząca wyroku ws. frankowiczów – wyjaśnią się w kwietniu.
złoto
Wyprzedaż obligacji skarbowych szkodzi rynkom wschodzącym i wspiera dolara, ale przekłada się też na zniżkę cen kruszcu poniżej 1700 dolarów za uncję. Dolar ma jednak ograniczone pole do kontynuacji rajdu, a niższe ceny złota powinny rozbudzić popyt na metal fizyczny.
Bovespa
Rynki wschodzące znalazły się w I kwartale w trudnym położeniu i pod presją rosnących rentowności papierów skarbowych USA. Odbicie koniunktury będzie jednak podsycać apetyt na aktywa z tego koszyka i powinno wspierać brazylijski parkiet.
Andrzej Kiedrowicz
AvaTrade
EUR/USD
Dolar powinien dalej się umacniać wsparty przez zapowiedź nowego, wartego 2 mld dolarów planu infrastrukturalnego w USA, który miałby być finansowany poprzez emisję nowych obligacji skarbowych, wpływając na skok ich rentowności.
złoto
Ceny złota po raz kolejny odbiły się od kluczowego wsparcia na poziomie 1680 dolarów za uncję, co może oznaczać początek korekty w stronę poziomu 1800 dolarów, gdzie przebiega 200-okresowa średnia krocząca.
WIG20
Za kontynuacją słabości indeksu mogą stać: rosnące ryzyko wprowadzenia „twardego lockdownu" w Polsce, obniżka prognoz wzrostu PKB w 2021 r., skokowy wzrost inflacji oraz słabnące perspektywy dla poszkodowanych już wcześniej banków.
Pytania do... Marka Rogalskiego
głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska
Skąd tak duża siła DAX w tym roku?
Kluczowy indeks niemieckiej giełdy niewątpliwie pozytywnie zaskakuje. Świetnie wyniki osiągnięte w marcu przy relatywnie słabej narracji wokół strefy euro, będącej wynikiem całej masy pandemicznych problemów, dają szanse na kontynuację wzrostowej tendencji w nadchodzących tygodniach. Plusem dla Niemców jest słabe euro, choć tu akurat sytuacja może się znacząco zmienić w najbliższych miesiącach. Wsparciem dla europejskich rynków akcji będzie jednak „gołębia" postawa EBC, który publicznie zobowiązał się do „większej" aktywności na rynku długu w celu stabilizacji rentowności. Niemniej wracając do DAX, to nie sposób wspomnieć o składzie tego indeksu, w którym nie ma nadmiernej dominacji spółek technologicznych, mogących mieć trudniejsze środowisko do wzrostu.
Niemcy są dla Polski głównym partnerem gospodarczym. Jaka jest szansa na „wsparcie" krajowych indeksów akcji?
Trudno, aby giełda w Warszawie miała być jakimś outsiderem, jeżeli klimat w Europie będzie się poprawiał. W najbliższych miesiącach powinniśmy dyskontować fakt przyspieszenia szczepień oraz odmrażania krajowej gospodarki w ślad za poprawą sytuacji u naszych partnerów handlowych. Niemniej zwróciłbym większą uwagę na złotego i politykę RPP. Ta powinna być zmieniona, jeżeli nie chcemy doświadczyć nadmiernego odpływu zagranicznego kapitału. Przede wszystkim decydenci nie powinni „zachęcać" do gry na słabość lokalnej waluty, a po drugie – czy jest sens dalej zaklinać rzeczywistość, jeżeli chodzi o perspektywy inflacji?
Dolar jest bardzo silny, szczególnie do złotego, ale na rynku mamy ostatnio wyjątkowo dużą zmienność. Po tak dynamicznym ruchu jak w marcu może dojść do zmiany trendów?
Spodziewam się korekty marcowego umocnienia dolara na globalnych rynkach. Początkowo pretekstem będą spadające rentowności obligacji, ale później ta korelacja może zostać zerwana. Dolar może tracić, jeżeli powróci stary jak świat wątek obaw o nadmierne zadłużenie USA w kontekście sfinansowania kolejnych planów Joe Bidena. Jednocześnie w Europie i Azji możemy zobaczyć grę pod ożywienie tamtejszych gospodarek, które wesprze lokalne waluty.
Dużą zmienność obserwujemy także na rynku ropy naftowej. Od czego będą zależeć notowania surowca w najbliższym czasie?
Myślę, że kartel OPEC+ szybko nie zrezygnuje z „kontrolowania" tego rynku, co pozwoli przynajmniej ustabilizować ceny na wysokich poziomach. Perspektywa odmrażania globalnych gospodarek w II i III kwartale w ślad za postępami w szczepieniach powinna dawać perspektywy do ruchu na kolejne maksima. Niemniej myślę, że większość konkretnych wzrostów na tym rynku jest już za nami. PAAN