Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 19:10 Publikacja: 05.06.2023 21:00
Foto: fot. mat. prasowe
Gwiazdą maja były spółki wzrostowe, mocno reprezentowane w portfelu DI Xelion. Jednak na czerwiec nieco ogranicza pan tę pozycję?
Maj, zgodnie z naszymi przewidywaniami sprzed miesiąca, gdy ograniczaliśmy ryzyko stopy procentowej, przyniósł też korektę obligacji. Dobry wynik portfela w ubiegłym miesiącu to jednak zasługa spółek technologicznych. Jesteśmy do nich pozytywnie nastawieni od przełomu grudnia i stycznia. Początek roku był rewelacyjny, później nadszedł słabszy okres, ale maj przebiegł pod dyktando mody na sztuczną inteligencję. Niedoceniane jest jednak to, jak dobry dla firm technologicznych był sezon wyników za I kwartał. To była główna przyczyna naszego zainteresowania. Nasze decyzje inwestycyjne opieramy na wynikach spółek. Poprzednie dwa sezony wyników były rozczarowujące pod tym względem, ten był więcej niż zadowalający. Zazwyczaj zyski i perspektywy determinują notowania akcji i to się potwierdza. Nie zmienia to też faktu, że wokół firm sztucznej inteligencji tworzy się jakaś bańka cenowa, ale utrzymujemy wysoką ekspozycję. W okresie wakacyjnym charakter zwyżek może się rozszerzyć.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wzrost gospodarczy w USA będzie niższy, niż prognozowano, a inflacja może urosnąć nawet do 4 proc. – wylicza Piotr Tukendorf, zarządzający portfelami w BM Santandera. Po ostatnich spadkach rentowności amerykański rynek obligacji nie prezentuje się już tak atrakcyjnie.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Okresy takie jak ten zdarzają się raz na kilka lat i zwykle przypominają inwestorom, że nawet bardzo trudny czas wreszcie się kończy, a odwaga procentuje w długim terminie. Pozostaje pytanie, na którym etapie spadków jesteśmy?
Ostatnie tygodnie dały w kość zarówno inwestorom na rynkach akcji, jak i obligacji. Niespokojne czasy niektórzy wolą wciąż przeczekać w tych drugich. Część zarządzających liczy też na wciąż dobre zachowanie surowców, głównie metali szlachetnych.
Kilka styczniowych sesji było na tyle ciężkich, że mogło zwiastować nadejście mocniejszej korekty. Pożar za każdym razem udało się jednak szybko zgasić. Być może tak właśnie będzie wyglądał ten rok, o ile w zbiornikach retencyjnych będzie wystarczająco dużo wody.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Nadchodzące tygodnie powinny być sprzyjające dla amerykańskiej giełdy – mówi Mariusz Nowak, doradca inwestycyjny, BM Pekao. Jego zdaniem obecnie w obrębie globalnych rynków akcji ciężko jest znaleźć ciekawsze spółki inne niż amerykańskie.
Jesteśmy pozytywnie nastawieni do długoterminowego długu amerykańskiego – mówi Marcin Ciesielski, członek zarządu Ceres Dom Inwestycyjny. Według niego w tym roku w USA dojdzie do dwóch bądź trzech obniżek stóp procentowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas