Propozycje na luty nadzieją na odrobienie strat

Większość pomysłów typujących nie sprawdziła się w minionym miesiącu, w czym przeszkodziła korekta na warszawskiej giełdzie. Czy roszady w portfelach będą miały przełożenie na zyski w lutym?

Aktualizacja: 07.02.2022 08:20 Publikacja: 02.02.2022 05:00

Propozycje na luty nadzieją na odrobienie strat

Foto: Adobestock

Przed miesiącem wystartowała dziesiąta już edycja portfeli fundamentalnych „Parkietu". Do rywalizacji w 2022 r., podobnie jak przed rokiem, przystąpiło siedem domów maklerskich. Ich zadaniem jest typowanie spółek z mocnymi fundamentami, które zapewnią ich portfelom jak najlepszą stopę zwrotu. Pierwszego tegorocznego miesiąca, niestety, większość z nich nie będzie miło wspominać.

Które spółki na celowniku?

Styczeń nie był zbyt łaskawy dla posiadaczy akcji, choć jego I połowa nie zapowiadała negatywnego scenariusza. Niestety, wkrótce potem rynek poddał się korekcie, która szybko zgarnęła inwestorom sprzed nosa zyski wypracowane w trakcie pierwszych tegorocznych sesji. Głównym powodem wyprzedaży na giełdach była coraz bardziej napięta sytuacja za naszą wschodnią granicą i groźba rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz coraz bliższa perspektywa rozpoczęcia kolejnego cyklu podwyżek stóp przez Fed, co może nastąpić szybciej,niż jeszcze do niedawna sądzono.

Mimo tych wyzwań eksperci nie ustają w poszukiwaniach okazji na rynku, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja spółek może przynieść pozytywne rezultaty. Dlatego korektę cen akcji dużych i małych spółek niektórzy z naszych typujących potraktowali jako okazję do tańszych zakupów. Analizując propozycje zgłoszone na kolejny miesiąc, można zauważyć, że eksperci swojej szansy szukają zarówno wśród największych firm, wchodzących w skład indeksu WIG20, jak i tych z szerokiego rynku akcji. Wśród dużych spółek nastąpiły jednak pewne roszady. Na znaczeniu przede wszystkim zyskały banki, które po ostatnich przetasowaniach mają już całkiem liczną reprezentację w portfelach. W perspektywie lutego najchętniej stawiano na Pekao. Mimo solidnych zwyżek w 2021 r. bank wciąż jest pozytywnie postrzegany przez analityków na tle innych instytucji ze względu na m.in. oczekiwaną poprawę zysków oraz atrakcyjną dywidendę. Kluczowym wsparciem jest perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych, które mają pozytywny wpływ na postrzeganie całego sektora.

Z kolei wśród dużych spółek, które najwięcej straciły w oczach inwestorów, znalazło się CCC. W styczniu obuwnicza spółka wypadła z łask inwestorów, notując solidny spadek kursu, i najwyraźniej nie zanosi się na szybki powrót. Przeszkodą są oczekiwane słabsze wyniki oraz wysoki poziom zadłużenia grupy.

GG Parkiet

Biorąc pod uwagę szeroki rynek, najbardziej poszukiwaną spółką jest Alumetal, na który w lutym postawiło aż trzech typujących. Producent aluminium z odzysku wyróżnia się solidnymi wynikami, które zawdzięcza umacniającej się pozycji rynkowej i wysokim marżom. Przekonuje też perspektywami na 2022 r. – Spółka powinna korzystać na spodziewanej stopniowej poprawie sytuacji w branży automotive w kolejnych kwartałach, a w trakcie obecnego kryzysu zdobywa udziały rynkowe kosztem konkurencji – argumentują wybór analitycy BM BNP Paribas.

W kręgu zainteresowań typujących pozostały spółki związane z szybko rozwijającym się rynkiem e-commerce, które mają w portfelach coraz większą reprezentację. W tym miesiącu na celowniku znalazły się Allegro, Dadelo i Tim. Eksperci liczą, że w niepewnych warunkach rynkowych mogą one radzić sobie lepiej niż inne branże.

Wyniki i okazje po lupą

W przypadku wielu spółek, które wpadły w oko naszym ekspertom, kluczowe znaczenie będzie miał rozpoczęty właśnie sezon publikacji raportów za IV kwartał i cały 2021 r. Spora grupa spółek skorzystała z poprawy otoczenia rynkowego, notując efektowną poprawę wyników finansowych, i to głównie wśród nich eksperci szukali okazji. Dlatego wśród zgłoszonych propozycji na luty nie mogło zabraknąć miejsca dla takich spółek jak Arctic Paper, Neuca czy Stalprodukt.

Uwadze ekspertów nie umknęły spółki, które mają za sobą solidną przecenę, upatrując w nich kandydatów do odbicia w lutym. Jedną z takich potencjalnych okazji może być Ten Square Games. Spółka tylko w styczniu straciła prawie 30 proc. Do korekty przyczyniły się sprzedaż pakietów akcji przez jej głównych udziałowców oraz zawiedzione nadzieje inwestorów związane z potencjalnym przejęciem (z premią do wyceny rynkowej) przez strategicznego zagranicznego inwestora w ramach zeszłorocznego przeglądu opcji strategicznych. W ocenie analityków aktualna wycena producenta i wydawcy gier jest atrakcyjna, a fundamenty spółki solidne. Wśród typujących nie ma jednak jednomyślności. Podczas gdy jedni na nią stawiali, inni woleli pozbyć się jej z portfela.

Rozczarowujący styczeń

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie miały łatwego zadania. Ich plany pokrzyżowała korekta. Wyraźne pogorszenie nastrojów na warszawskim parkiecie w połowie minionego miesiąca sprawiło, że wyniki niemal wszystkich portfeli, których skład tworzyły wytypowane przed miesiącem spółki, znalazły się pod kreską. Średni styczniowy wynik wszystkich portfeli fundamentalnych był 2,5 proc. na minusie. Stopa zwrotu uzyskana przez brokerów była nieco lepsza od wyniku szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu stracił 2,7 proc.).

Odporny na zawirowania okazał się tylko portfel analityków Millennium DM, który jako jedyny wypracował dodatnią stopę zwrotu w minionym miesiącu, zwiększając stan posiadania o 8,2 proc. Pozostali uczestnicy mieli mniej szczęścia, kończąc styczniową rywalizację pod kreską. Pocieszeniem dla ekspertów z Noble Securities i DM Banku BPS może być jednak to, że ich portfele wypadły lepiej od wskaźnika szerokiego rynku.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy.jim

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty