.
.
.
.
.
.
.
.
Za nami pierwsze półrocze rywalizacji ekspertów od inwestowania w spółki na podstawie fundamentów. Z wyjątkiem stycznia okres ten nie był udany dla inwestujących w akcje z warszawskiej giełdy z uwagi na pogorszenie koniunktury na rynku. Mniejsze spółki w dalszym ciągu pozostawały w odwrocie, a co gorsza, w ostatnich miesiącach segment dużych firm złapał zadyszkę. Część spółek, które do tej pory były główną siłą napędową portfeli, w ostatnim czasie wytraciło impet, a inne pogłębiły korektę. Dlatego w składach portfeli na kolejny miesiąc pojawiło się sporo nowych propozycji.
Analizując propozycje zgłoszone do lipcowej rozgrywki widać, że eksperci w dalszym ciągu stawiają przede wszystkim na obiecujące spółki z szerokiego rynku akcji. Korektę niektórzy z naszych typujących potraktowali jako dobrą okazję do tańszych zakupów. Tym samym wśród propozycji na kolejny miesiąc nie zabrakło spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw, mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji.
Jedną z takich przecenionych okazji mogą być walory Orange Polska, na które stawia dwóch brokerów (z czego w jednym portfelu jako nowa spółka). – Wykorzystujemy ostatnią słabość kursu. Liczymy na całkiem udane przyszłe okresy wynikowe – uzasadniają swój wybór analitycy DM BDM.
Czerwcowa korekta uatrakcyjniła wycenę CCC, ale nie jest to jedyny argument przemawiający za odzieżową spółką. – Pomimo gorszych odczytów dynamiki sprzedaży, spodziewamy się wyraźnej poprawy marży brutto. CCC ostatnio przejęło kilka podmiotów po atrakcyjnej cenie. Spółka zbyt mocno przeceniona jak na swój profil wzrostowy – uważają eksperci Haitong Banku.
Szansę na odbicie dostrzeżono w papierach Trakcji, której papiery tylko od początku tego roku potaniały o ponad 60 proc., osiągając w ostatnich dniach najniższą cenę od kilku lat. – Słabe wyniki spółki już uwzględnione w cenie akcji. Tym samym dostrzegamy szansę na odbicie kursu – argumentują analitycy Noble Securities.
Po dłuższym okresie nieobecności w portfelu eksperci dostrzegli potencjał w papierach JSW, która ostatnich tygodni nie może zaliczyć do udanych. Za inwestycją w węglową spółkę przemawiają czynniki fundamentalne. – Kurs zdyskontował zapowiedzi rosnących kosztów i CAPEX-u. Utrzymujące się wysokie ceny węgla i osłabiający się złoty są korzystne dla wyników – wskazują eksperci BM BGŻ BNP Paribas.
Biorąc pod uwagę reprezentowane branże i segmenty rynku, eksperci w końcu dostrzegli potencjał w spółkach z indeksu WIG20. Podchodzą jednak selektywnie do inwestycji w tym segmencie. Ich zainteresowanie ograniczyło się do spółek odzieżowych CCC i LPP, telekomów Orange i Cyfrowego Polsatu, Aliora i JSW.
Uwagę zwraca wzrost zainteresowania papierami producentów gier, których notowania w tym roku w większości pozytywnie wyróżniały się na tle całego rynku. Eksperci największe nadzieje pokładają w 11 bit studios, TS Games i Artifex Mundi, typując je do czerwcowych portfeli. Jednocześnie swoich zwolenników mają spółki korzystające z rosnącej krajowej konsumpcji oraz ze słabości złotego względem euro i dolara. Oprócz wspomnianych producentów gier jednym z beneficjentów słabości krajowej waluty, który zwrócił uwagę naszych ekspertów, jest LiveChat. – Umacniający się dolar korzystnie wpływa na generowane przychody i marże, spodziewamy się wyraźniejszego odbicia rezultatów już od następnego kwartału wynikowego. Do tego spółka obecnie jest bardzo atrakcyjnie wyceniana – argumentują eksperci Haitong banku.
Czerwiec na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji przeceny. Krajowe indeksy pogłębiły spadki, co – niestety – znalazło odzwierciedlenie w wynikach portfeli ekspertów z biur maklerskich, biorących udział w naszej rywalizacji. Nie powinno to być specjalnym zaskoczeniem, ponieważ w zakończonym miesiącu jedynie mocno ograniczona liczba spółek wypracowała dodatnią stopę zwrotu.
Tylko dwa z sześciu portfeli stawiły w czerwcu czoła korekcie, wypracowując dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. Odbiło się to na uśrednionej stopie zwrotu z wszystkich portfeli – w zakończonym miesiącu wyniosła ona 2,6 proc. proc. pod kreską, podczas gdy WIG wykazał nieco mniejszy spadek 2,3 proc. Tak więc już po raz trzeci w tym roku eksperci od fundamentów musieli uznać wyższość rynku. Równocześnie przegrali w pojedynku toczonym na łamach „Parkietu", z analitykami technicznymi. Stworzony przez nich portfel (podsumowaliśmy go we wtorkowym wydaniu „Parkietu") stracił w ubiegłym miesiącu tylko 0,7 proc.
W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel stworzony przez analityków Haitong Banku, którym udało się wypracować 2,5-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili ekspertów DM BDM, których portfel zakończył miesiąc 1,9 proc. na plusie. W pierwszej trójce znalazło się też miejsce dla typujących z Noble Securities, ale w czerwcu zmniejszyli swój stan posiadania o 2,5 proc.
Po sześciu miesiącach tegorocznej rywalizacji, dzięki najlepszemu wynikowi w czerwcu, na prowadzeniu umocnili się analitycy Haitong Banku, którzy mogą się pochwalić stopą zwrotu na poziomie ponad 22 proc. Z kolei portfel wicelidera, DM BDM, jest o 13 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Pozostała czwórka uczestników rywalizacji miała mniej szczęścia i ich obecny stan posiadania jest mniejszy niż na początku stycznia.
Łącznie od początku 2018 roku fundamentalne portfele „Parkietu" wypracowały średnią dodatnią stopę zwrotu na poziomie 0,25 proc. Dla porównania: indeks WIG stracił w tym samym czasie 12,2 proc.
Portfele fundamentalne, podobnie jak krajowe indeksy wyszły obronną ręką z czerwcowych zawirowań na rynkach. Na jakie spółki eksperci postawili w lipcu?
- Rynek prawdopodobnie wejdzie w fazę selektywnej hossy, w której kluczowe znaczenie będą miały wyniki spółek i przepływy kapitału – uważa Krzysztof Kamiński, analityk Oanda TMS Brokers.
Mimo majowych zawirowań na rynku akcji portfele ekspertów powiększyły stopy zwrotu liczone od początku roku. Czy spółki wytypowane na czerwiec nie zawiodą ich oczekiwań?
– W czerwcu wydarzenia globalne wysuną się na pierwszy plan i będą decydować o nastrojach na krajowej giełdzie – uważa Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Naszemu rynkowi pomaga dobry klimat inwestycyjny wokół indeksów akcyjnych w UE – uważa Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz BM BDM.
Mimo kwietniowych zawirowań na rynkach akcji portfele ekspertów poprawiły stopy zwrotu liczone od początku 2025 roku. Czy spółki wytypowane na kolejny miesiąc także nie zawiodą ich oczekiwań?