Czy roszady w portfelach przyniosą pozytywny efekt

Wiele pomysłów analityków na wrzesień okazało się nietrafionych, dlatego wszyscy brokerzy zakończyli miesiąc pod kreską. Propozycje na październik szansą na odrobienie strat?

Publikacja: 03.10.2018 13:00

Czy roszady w portfelach przyniosą pozytywny efekt

Foto: Adobestock

GG Parkiet

W minionym miesiącu zawiodły nie tylko małe spółki, ale i pozostałe segmenty rynku. Eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie ustają jednak w poszukiwaniach okazji, koncentrując się coraz bardziej na średnich i dużych spółkach.

Małe firmy idą w odstawkę

Mimo wrześniowej przeceny większości spółek analitycy nie zdecydowali się na radykalną przebudowę składów portfeli. Najwyraźniej liczą na przeczekanie tego trudnego dla naszego rynku okresu, w dalszym ciągu widząc potencjał w wytypowanych przed miesiącem walorach.

Jeśli już ktoś decydował się na roszady, to pozbywał się z portfela małych spółek, które w ostatnich miesiącach najbardziej zawodzą. Dlatego eksperci coraz bardziej przekonują się do inwestycji w papiery największych spółek z WIG20.

Ponieważ wybór w tym segmencie jest dość ograniczony, w dalszym ciągu łaskawym okiem spoglądają na średniaki z segmentu mWIG40, które radzą sobie lepiej niż firmy z sWIG80 i mogą się pochwalić przyzwoitą płynnością obrotu, czego nie można powiedzieć o wielu małych spółkach.

GG Parkiet

 

Z myślą o ustabilizowaniu wyników portfela na celowniku trzech biur maklerskich znalazły się papiery Pekao (z czego w dwóch portfelach bank znalazł się jako „nowa" spółka), za czym kryją się nie tylko pozytywne oczekiwania co do przyszłych wyników.

– Oczekujemy silniejszej poprawy rezultatów w II półroczu, solidna dywidenda i niska wycena na tle sektora są argumentem za odbiciem kursu – argumentują analitycy BM BGŻ BNP Paribas.

Do łask kupujących powróciły walory Orange Polska, na które w tym miesiącu postawiło dwóch brokerów. Od początku tego roku papiery Orange straciły ponad 22 proc., ale zdaniem analityków wszystkie negatywne czynniki są już w cenie akcji. W wynikach telekomu można zauważyć pozytywne tendencje. Wyhamował trwający od wielu kwartałów spadek przychodów.

Wśród średnich spółek coraz większym zainteresowaniem cieszą się też akcje PKP Cargo – poprawy spodziewa się dwóch brokerów. W październiku papiery tego kolejowego przewoźnika do portfela dołączyli analitycy BM BGŻ BNP Paribas, uzasadniając wybór coraz lepszą koniunkturą na rynku przewozów, czego potwierdzeniem są poprawiające się wyniki spółki.

– Silne tendencje w przychodach, przy wysokiej dźwigni operacyjnej, będą stanowić o dobrych wynikach w kolejnych kwartałach – oczekują eksperci.

Na celowniku znalazł się Kruk, który przekonał ekspertów solidnymi wynikami finansowymi.

– Za spółką przemawiają większa podaż portfeli przy mniejszym nasileniu konkurencji na krajowym rynku oraz poprawa charakterystyk spłaty portfeli zagranicznych – podkreślają analitycy Millennium DM.

Windykator jest beneficjentem korzystnej sytuacji gospodarczej w kraju, która przekłada się na sytuację dłużników. Jednocześnie inwestorzy duże nadziej pokładają w ekspansji na zachodnioeuropejskich rynkach.

Z pozostałych średnich spółek z indeksu mWIG40 uwagę ekspertów zwróciły Amica, Bogdanka, GTC, PlayWay i Wirtualna Polska, uzupełniając skład portfeli na kolejny miesiąc.

Wyniki pod lupą

Kluczowy wpływ na podejmowane decyzje miał zakończony niedawno sezon publikacji raportów z wynikami za II kwartał. Uwagę specjalistów zwróciły przede wszystkim firmy, które pochwaliły się solidnymi rezultatami, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach 2018 r.

Argument ten był kluczowy przy wyborze takich spółek, jak Amica, Maxcom, PKP Cargo, Wielton czy Wirtualna Polska. Jednocześnie eksperci chętnie pozbywali się z portfeli spółek, które wyraźnie zawiodły swoimi osiągnięciami.

Przeciągającą się korektę na rynku niektórzy z naszych typujących potraktowali jako dobrą okazję do tańszych zakupów. Tym samym wśród propozycji na kolejny miesiąc tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Jej potwierdzeniem mogą być relatywnie niskie poziomy wskaźników wyceny. Tym eksperci tłumaczą pojawienie się w portfelach walorów m.in. Amiki, Orange Polska czy Trakcji.

Wrzesień rozczarował

Wrzesień na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji przeceny. Krajowe indeksy pogłębiły spadki, co – niestety – znalazło odzwierciedlenie w wynikach portfeli. Nie powinno to być specjalnym zaskoczeniem, ponieważ w zakończonym miesiącu jedynie mocno ograniczona liczba spółek wypracowała dodatnią stopę zwrotu.

Wytypowane przed miesiącem firmy nie dały zarobić żadnemu z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Odbiło się to na uśrednionej stopie zwrotu z wszystkich portfeli – w zakończonym miesiącu wyniosła ona 5,4 proc. pod kreską, a więc znacznie gorzej niż rynek mierzony indeksem WIG, który spadł o 2 proc. Już po raz czwarty w tym roku eksperci od fundamentów musieli uznać wyższość rynku. Równocześnie byli górą w pojedynku toczonym na łamach „Parkietu" z analitykami technicznymi. Stworzony przez nich portfel (podsumowaliśmy go we wtorkowym wydaniu „Parkietu") stracił w ubiegłym miesiącu 7,3 proc.

We wrześniu najlepszym wynikiem mogli się pochwalić analitycy Haitong Banku. Ich inwestycje przyniosły stratę, która była najmniej dotkliwa i wyniosła 3,3 proc. Wyprzedzili ekspertów Raiffeisena, których portfel stopniał o 3,9 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z DM BDM, którzy we wrześniu zmniejszyli swój stan posiadania o 4,4 proc.

Wrześniowe straty portfeli, niestety, negatywnie odbiły się na stopach zwrotu liczonych od początku roku. Po trzech kwartałach tegorocznych zmagań z rynkiem wciąż na prowadzeniu pozostają analitycy DM BDM, wypracowując 24,6 proc. zysku. Tuż za ich plecami są eksperci Haitong Banku, którzy mogą się pochwalić stopą zwrotu 24 proc. i wciąż pozostają w grze o czołowe lokaty. Na trzeciej pozycji plasują się teraz analitycy z DM Raiffeisen, których portfel powiększył się przez dziewięć miesięcy o 1 proc.

Łącznie od początku 2018 r. fundamentalne portfele „Parkietu" wypracowały średnią dodatnią stopę zwrotu na poziomie 1,2 proc. Dla porównania WIG stracił w tym samym czasie 7,5 proc.

DM BDM

 

 

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Artifex Mundi, Idea Bank, Polwax | Zmiana struktury portfela.

- Comarch | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- GTC | Liczymy na impulsy związane z procesem przeglądu opcji strategicznych.

- Maxcom | Zwracamy uwagę na pozytywne zaskoczenie w wynikach II kwartału.

- Orange | Przywracamy spółkę do portfela po ostatnim spadku.

- Pekabex | Ekspozycja na ciekawy obszar budownictwa.

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- 11 bit studios, Alumetal, Vistula | Zamiana na spółki z większym potencjałem wzrostu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Pekao | Oczekujemy silniejszej poprawy rezultatów w II półroczu, solidna dywidenda i niska wycena na tle sektora są argumentem za odbiciem kursu.

- PKP Cargo | Silne tendencje w przychodach, przy wysokiej dźwigni operacyjnej, będą stanowić o dobrych wynikach w kolejnych kwartałach.

- PlayWay | Pozytywnie oceniamy wyniki za II kwartał i planowane kolejne premiery gier w nadchodzących miesiącach.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Comarch | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Brak nowych spółek w portfelu

 

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-PCC Rokita, Wielton | Ustępują w portfelu miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Kruk | Za spółką przemawiają większa podaż portfeli przy mniejszym nasileniu konkurencji na krajowym rynku oraz poprawa charakterystyk spłaty portfeli zagranicznych.

-Wirtualna Polska| Dobre wyniki kwartalne wspierane wysokimi dynamikami rynku reklamy online oraz coraz bardziej zbliżające się przejście na plus wyniku segmentu TV.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-Agora, Torpol | Zmiana struktury portfela.

-Comarch | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Amica | Atrakcyjna wycena mnożnikowa (wskaźnik C/Z '18 = 8,1x, EV/EBITDA'18 = 5,5x) i oczekiwana tendencja do poprawy wyników.

-CCC | Dynamiczne przejście pogody z lata na wczesną zimę w kluczowym okresie dla wyników rocznych branży i wiarygodna aktualizacja strategii spółki.

-Pekao | Atrakcyjna wycena mnożnikowa na tle sektora bankowego, atrakcyjna oczekiwana stopa dywidendy (6,9 proc.).

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-Sonel | Ustępuje miejsca w portfelu ciekawszym propozycjom.

DO PORTFELA WCHODZI:

-Bogdanka | Oczekujemy na kolejne aneksy podwyższające ceny sprzedaży węgla w kontraktach długoterminowych.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł.

Udziały w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

 

Comarch

Papiery Comarchu okazały się najlepszą inwestycją spośród spółek, które znalazły się w składzie portfeli na wrzesień. Impulsem do poprawy notowań były wyniki za II kwartał. Skala poprawy pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Firma zanotowała skokowy wzrost wyników operacyjnych. To zasługa dużo wyższych przychodów ze sprzedaży krajowej, dzięki znacznemu wzrostowi obrotów w sektorze publicznym i MŚP.

Stalprodukt

 

Papiery Stalproduktu były najsłabszą pozycją w składzie wrześniowych portfeli. W minionym miesiącu notowania producenta i dystrybutora wyrobów stalowych nieoczekiwanie zjechały w dół o ponad 19 proc. Spółce zaszkodziły umorzenia w krajowych TFI oraz wyniki, które były niższe od prognoz. Przyczynił się do nich słabszy rezultat segmentu cynku, który zanotował niższe marże.

Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji