Średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych po 12 miesiącach wyniosła 2,1 proc. i była o 11,6 pkt proc. wyższa niż stopa zwrotu z WIG (indeks stracił w ciągu roku 9,5 proc.). Z kolei portfel tworzony przez analityków technicznych (podsumowaliśmy go w czwartkowym wydaniu „Parkietu") stracił w tym samym czasie 11 proc.
Portfele ekspertów od analizy fundamentów spółek radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Warunki do zarabiania na krajowym rynku akcji w 2018 r. nie były bowiem sprzyjające. Po ustanowieniu przez indeks WIG w styczniu historycznego szczytu notowań na warszawską giełdę zawitała korekta, uderzając z większą lub mniejszą siłą we wszystkie segmenty rynku. Jej negatywny wpływ najmocniej odczuły małe spółki. Dlatego nie wszyscy typujący mają powody do zadowolenia. Swój stan posiadania w 2018 r. poprawiły trzy spośród sześciu biur maklerskich. Pozostali uczestnicy rywalizacji zakończyli rok pod kreską.
Zysk dla wybranych
Kto najlepiej typował w minionym roku? Wyczyn sprzed roku powtórzyli analitycy DM BDM, po raz kolejny zostawiając konkurentów w tyle i wypracowując 29-proc. stopę zwrotu. Tuż za nimi uplasowali się eksperci Haitong Banku, którzy mogą się pochwalić 26-proc. dodatnim wynikiem portfela. Ostatnie miejsce na podium przypadło ekspertom Raiffeisen Brokers, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 7,4 proc.
Kluczem do zysków w portfelach okazały się odpowiednia dywersyfikacja i selekcja spółek. Typujący swojej szansy szukali przede wszystkim wśród dużych podmiotów i firm z mWIG40. Małe spółki definitywnie poszły w odstawkę, choć zrobiono kilka wyjątków dla pozytywnie wyróżniających się branż, jak np. producentów gier.
W grudniu bezkonkurencyjny okazał się portfel stworzony przez analityków Raiffeisen Brokers. Miesiąc ten zamknęli rewelacyjnym wynikiem, wypracowując 6,5-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków Haitong Banku i Noble Securities, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 2,1 i 0,3 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, przy czym dwóm brokerom nie udało się pokonać rynku.