Tym można tłumaczyć utrzymujące się zainteresowanie producentami gier, których produkty trafiają na rynek globalny. Stąd do obecnych już w portfelach takich przedstawicieli branży, jak 11 bit studios i Ten Square Games dołączyły CD Projekt i PlayWay. W przypadku producenta „Wiedźmina" eksperci liczą na pozytywne przyjęcie przez inwestorów prezentacji długo wyczekiwanej gry „Cyberpunk 2077" na zbliżających się targach E3. Argumentem za PlayWayem są z kolei solidne wyniki i oczekiwania związane z kolejnymi premierami gier.
Kluczowy wpływ na podejmowane decyzje miał też zakończony niedawno sezon publikacji raportów z wynikami za I kwartał 2019 r. Uwagę specjalistów zwróciły przede wszystkim te firmy, które pochwaliły się solidnymi rezultatami, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach 2019 r. Argument ten był kluczowy przy wyborze takich spółek, jak Grupa Azoty, Famur, KGHM czy PlayWay. Jednocześnie eksperci chętnie pozbywali się z portfeli firm, które wyraźnie zawiodły swoimi osiągnięciami.
Maj pod kreską
W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych miały utrudnione zadanie. Z początkiem maja na warszawskiej giełdzie nieoczekiwanie rozwinęła się korekta, która zabrała część zysków wypracowanych w poprzednich miesiącach. Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom sezon publikacji raportów wynikowych za I kwartał, który obfitował zarówno w pozytywne i negatywne zaskoczenia, co zatrzęsło notowaniami niejednej spółki.
Tylko jeden z siedmiu portfeli stawił czoła majowej korekcie, wypracowując dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. Odbiło się to na uśrednionej stopie zwrotu z wszystkich portfeli – w zakończonym miesiącu wyniosła ona 4,6 proc. pod kreską, podczas gdy WIG wykazał nieco mniejszy spadek – 3,7 proc. Równocześnie eksperci od fundamentów przegrali w pojedynku toczonym na łamach „Parkietu" z analitykami technicznymi. Stworzony przez nich portfel (podsumowaliśmy go w środowym wydaniu „Parkietu") stracił w ubiegłym miesiącu tylko 1,3 proc.
Zyskiem w maju mogą się pochwalić jedynie analitycy Noble Securities, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 1,5 proc. Wyprzedzili ekspertów DM BDM, których portfel stopniał o 4,7 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Domu Analiz SII, którzy w maju zmniejszyli swój stan posiadania o 5,3 proc.
Zacznie lepiej dokonania ekspertów wyglądają, jeśli weźmiemy pod uwagę stopy zwrotu wypracowane od początku 2019 r. Po pięciu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem mogą się pochwalić wszyscy uczestnicy. Dzięki najlepszemu wynikowi w maju na prowadzeniu umocnili się analitycy Noble Securities, którzy mogą się pochwalić stopą zwrotu na poziomie ponad 28 proc. Z kolei portfel wicelidera, Haitong Banku, jest o prawie 13 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Trzecią pozycję utrzymali analitycy BNP Paribas BM ze stopą zwrotu 11,4 proc.