Na warszawskim parkiecie nie brakuje dużych transakcji realizowanych w ramach procesu przyspieszonej budowy księgi popytu, czyli tzw. ABB (od ang. accelerated bookbuild). Najwyraźniej sprzyjają im wyceny na krajowym rynku akcji. – Obecnie na rynku widać więcej transakcji ABB niż w latach 2021 i 2022. Powodów jest kilka, a najważniejsze z nich to znacząca poprawa wycen na GPW (ponad 50 proc. wzrostu indeksów od dołka w połowie października 2022 r.) oraz relatywnie wysoka płynność pozwalająca na przeprowadzenie z sukcesem planowanych transakcji – zauważa Dariusz Świniarski, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI.
Czytaj więcej
W portfelu technicznym na czerwiec znów przeważają małe i średnie spółki, w kilku przypadkach reprezentujące nowoczesne technologie. Indeks WIG20 w tym miesiącu będą reprezentować tylko Allegro i LPP.
Kto korzysta z ABB
Sprzedaż istotnych pakietów akcji przez kluczowych akcjonariuszy w ramach ABB ma swoje zalety. Kilku brokerów dostaje zlecenie zorganizowania szybkiej sprzedaży pakietu akcji w gronie klientów instytucjonalnych. Planowana transakcja jest utrzymywana w tajemnicy, co chroni przed spadkiem notowań spółki. Księga popytu jest zamykana bardzo szybko, zazwyczaj po jednym lub dwóch dniach. Ważną zaletą takiej procedury jest więc szybkość oraz brak konieczności przygotowania prospektu emisyjnego. Dzięki temu sprzedający akcje może wybrać dogodny moment takiej transakcji i może sprzedać posiadane akcje, gdy ich cena znajduje się na atrakcyjnym poziomie.
Kilka dni temu na taki krok zdecydowały się fundusze będące w akcjonariacie Allegro. Zachętą mogła być wycena rynkowa Allegro, która od początku roku wzrosła prawie o 40 proc., a od dołka z października zeszłego roku aż o ponad 90 proc. Wciąż jest jednak wyraźnie poniżej ceny z IPO wynoszącej 43 zł i z debiutanckiej sesji, gdy przekroczyła poziom 70 zł.
Czytaj więcej
Rynek byka w segmencie małych i średnich spółek krzepnie, a warunki wymiany międzynarodowej dla Polski się poprawiają. To wnioski z niektórych spośród 14 wykresów na czerwiec, które dla „Parkietu” przygotowali krajowi analitycy, zarządzający i ekonomiści.