Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Napływy do PPK oraz wzrost aktywności inwestorów indywidualnych – to główne czynniki stojące za falą zwyżek notowań małych i średnich spółek (wykres 1). Sygnały dobiegające ze świata nie są już jednak tak jednoznacznie pozytywne. Inwestorzy mocno obstawiają scenariusz tylko chwilowego spowolnienia, a więc poważniejsze pogorszenie koniunktury z pewnością mocno zaszkodzi rynkowi (wykres 2). O tym, że akcje z rynku nie są tanie, przypomina wykres premii za ryzyko inwestowania w nie (wykres 3). Kolejna wyprzedaż grozi tymczasem ropie naftowej, bo determinację do jej obrony deklarują już tylko Saudyjczycy (wykres 4). Przecena surowców jest silnym impulsem deflacyjnym (wykres 5), a jednocześnie pozytywnym sygnałem dla polskiej gospodarki (wykres 6). Choć finansiści zalecają strategię „kup i trzymaj” (wykresy 7–8), to innym niepokojącym objawem jest pogłębiający się podział na ulubione przez inwestorów technologie i na całą resztę branż (wykres 9).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.