Opłaty od klientów zmieniłyby relacje

pytania do... Janusza Tchórzewskiego

Publikacja: 30.10.2010 01:10

[b]Czy firmy pośrednictwa finansowego powinny być licencjonowane?[/b]

Nie ma racjonalnego powodu do wprowadzenia licencji. W istotny sposób ograniczałyby one konkurencję. Jestem przeciwnikiem licencjonowania. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, generalny inspektor ochrony danych osobowych czy w pewnym zakresie Komisja Nadzoru Finansowego mają wystarczające narzędzia, żeby pośredników monitorować. Argument, że licencja mogłaby być gwarancją jakości usług, przyjmuję. Niestety, w biznesie jest tak, że jak ktoś chce być nierzetelny, to nawet licencja mu w tym nie przeszkodzi.

[b]Jakie są prognozy dla rynku pośrednictwa finansowego, który czas kryzysu mocno odczuł?[/b]

Są różne segmenty tego rynku i trudno generalizować. Fundamentalne zagadnienie, przed którym stoi cały sektor, jest takie: czy jesteśmy pośrednikami czy doradcami. Moim zdaniem trzeba mówić o rynku pośrednictwa, a nie doradztwa, ponieważ nikt za poradę od klienta nie bierze pieniędzy.

[b]Jest szansa, żeby w Polsce doradztwo było płatne? Polacy przyzwyczaili się do tego, że idą po najlepszy dla nich kredyt hipoteczny czy ubezpieczenie i nie płacą za podpowiedź.[/b]

To będzie najbardziej strategiczne wyzwanie dla branży. Nie ma odważnego, który chciałby spróbować pobierania opłat. W wielu krajach jest podobnie jak w Polsce, wyjątkiem są Niemcy, którzy płacą za doradztwo. Nie wiem, co może być u nas katalizatorem wprowadzenia opłat za usługi doradcze. Może zmiany w prawie, które jednoznacznie określą, co jest pośrednictwem, a co doradztwem. A doradztwo wówczas będzie płatne.

[b]Opłaty zwiększyłyby jakość usług czy jedynie przychody firm?[/b]

Opłaty istotnie zmieniłyby relacje na rynku. Firmy doradcze reprezentowałyby interes klienta i negocjowały w jego imieniu z dostawcą usług, bankiem, firmą ubezpieczeniową, TFI.

[b]Powstają nowe firmy pośrednictwa finansowego?[/b]

Non stop. Według naszych szacunków, które z pewnością nie są bardzo dokładne, w Polsce jest 3 tys. firm pośrednictwa finansowego. Wielu menedżerów, którzy odchodzą z banków, decyduje się na założenie takiej firmy. Koszt wejścia do tego biznesu może być relatywnie niski – to kusi. Ale biznes jest trudny i wiele firm się wykrusza. Trudność i mała skala działania wymuszą koncentrację. Liderowi, czyli Open Finance, będzie trudno utrzymać pozycję. Ma ponad 50 proc. rynku. Presja konkurentów jest na tyle duża, że Open Finance broni swojego udziału w rynku, a nie go powiększa. Moim zdaniem koszty utrzymywania do 30 proc. udziału w rynku nie przekraczają benefitów i jest to pewna naturalna granica dla lidera.

[b]Współtworzył pan Lukas Bank, tworzył firmę windykacyjną Ultimo, teraz jest współwłaścicielem pośrednika Doradcy24. Jeśli miałby pan nieograniczone zasoby finansowe, to w co by pan teraz zainwestował?[/b]

W obszarze finansów wybrałbym bank.

[b]Bank dawałby największe zyski i satysfakcję?[/b]

Bank daje więcej możliwości niż pośrednik. Stabilność instytucji, która ma znaczące aktywa, jest większa. Jest kilka nisz na rynku, w których mocno sprofilowany bank mógłby bez problemów działać.

[b]Doradcy24, pośrednik, którego jest pan współwłaścicielem, ma się rozwijać m.in. poprzez fuzje. Czy prowadzicie rozmowy z jakąś firmą?[/b]

Rada nadzorcza powiedziała nowemu prezesowi, że taka ścieżka rozwoju firmy nie jest wykluczona, że ma się przyglądać temu, co się dzieje na rynku. Spółka Doradcy24 połączyła się wcześniej z Creditfield. Fuzja przeszła sprawnie, mamy dobre doświadczenia w tym zakresie.

[b]Rozmawiacie z właścicielami innego pośrednika, który ma podobny pomysł na zwiększanie skali działalności?[/b]

Rozmawiamy z kilkoma firmami.

[b]Czy jest możliwe, że jeszcze w tym roku dojdzie do takiej transakcji?[/b]

Teoretycznie jest to możliwe, ale do końca roku zostało bardzo mało czasu.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy