Jednak podczas służbowych i niesłużbowych podróży warto mieć pod ręką telefon z długim czasem czuwania i łatwo mieszczący się w mniejszej kieszeni. Wielu biznesmenów używa wymiennie dwóch telefonów. Pokazany w ubiegłym tygodniu przez Nokię model Asha 501 dobrze sprawdzi się w roli „tego drugiego" urządzenia.
Na rynku pojawia się coraz więcej telefonów z niższej półki. Takie urządzenia produkują od dawna Nokia i Samsung, ale coraz częściej słyszy się też o tańszych modelach BlackBerry czy nawet iPhone'ów, które mają ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku. Nokia dla swoich droższych modeli zarezerwowała system operacyjny Microsoftu – Windows Phone. To dla niego porzuciła rozwijany wcześniej wspólnie z Intelem system MeeGo, nad którym pracowała do 2011 r. i w który wyposażyła tylko jeden swój smartfon: Nokia N9. Dla swoich tańszych modeli z serii Nokia Asha fińska firma przeznaczyła zmodyfikowany stary system operacyjny, Symbian, w wersji Series 40.
Jednak Nokia Asha 501 dowodzi, że Nokia nie do końca porzuciła system MeeGo. Nowa Asha korzysta bowiem z elementów MeeGo, choć producent zapewnia, że Asha Platform – jak nazywa się nowy system wykorzystany w Asha 501 – od początku był projektowany specjalnie dla tego właśnie, taniego urządzenia, a nie dla smartfonu.
Jeśli chodzi o parametry techniczne, Nokia Asha 501 to telefon w bardzo podstawowej konfiguracji. Ma mały, 3-calowy, odporny na zadrapania ekran dotykowy (dwupunktowy multitouch). Urządzenie wyposażone jest w aparat o rozdzielczości 3,2 Mpix bez funkcji autofocus. Ma też łączność EDGE, a modele z łącznością 3G mają się pojawić dopiero za jakiś czas. W telefonie jest radio, natomiast brak GPS. Ratunkiem dla małej pamięci jest karta microSD 4 GB, którą otrzymujemy w zestawie. Telefon może działać w wersji Dual SIM, a więc być wyposażony w dwie karty SIM, co jest wygodne np. podczas podróży samochodem za granicę.
Naprawdę mocną stroną tego telefonu są zaskakująco długie czasy czuwania i rozmów – nawet w wersji Dual SIM. Z jedną kartą SIM urządzenie może działać do... 48 dni (w trybie czuwania), a przy dwóch aktywnych kartach – do 26 dni. Maksymalny czas rozmów to 17 godzin.