Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.02.2017 16:32 Publikacja: 30.09.2012 10:53
fot. J. Dudek
Foto: Archiwum
Czy spodziewa się pan rozpadu strefy euro? Saxo Bank jest znany z pesymistycznego stosunku do wspólnej waluty...
Nie sądzę, byśmy byli pesymistami per se. Jesteśmy realistami. I okazuje się, że w czasie kryzysu bardzo często mieliśmy rację. Pamiętam jak w 2008 r. ludzie byli zszokowani naszą prognozą mówiącą o tym, że rynki akcji załamią się o 25 proc. Załamały się wówczas o 37 proc. Byliśmy więc nawet zbyt wielkimi optymistami. Teraz jesteśmy realistami. Nie wierzymy w obecną politykę rządów, nie wierzymy w keynsizm, nie wierzymy w pobudzanie popytu za pomocą zwiększania podaży pieniądza. Teraz decydenci ze strefy starają się desperacko zepchnąć problemy w czasie, ale to nie jest rozwiązanie. Uważamy, że działania polityków w strefie euro są katastrofalne, a odbieranie niezależności bankom centralnym będzie miało bardzo złe konsekwencje. Strefa euro wciąż będzie w wielkich kłopotach. Odkąd pamiętam, jestem przeciwnikiem euro – zanim jeszcze ta waluta powstała, byłem zdania, że jej powołanie jest złym pomysłem. Ten projekt nie jest zbudowany na solidnych fundamentach. Euro nie może działać, jeśli nie jest oparte na unii gospodarczej i finansowej. Nie mówię, że ten projekt upadnie w ciągu kilku dni lub w ciągu roku, ale na pewno jest on w długim terminie trudny do utrzymania przy życiu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas