Reklama

Gdyby nie Fed, gospodarka byłaby w ruinie

Rozmowa: Stephen G. Cecchetti, były główny ekonomista Banku Rozrachunków Międzynarodowych
Gdyby nie Fed, gospodarka byłaby w ruinie

Foto: GG Parkiet

Jeśli wierzyć prognozom, amerykańska gospodarka wchodzi w okres najszybszego rozwoju od drugiej połowy lat 90. Tymczasem Rezerwa Federalna utrzymuje główną stopę procentową na poziomie, do którego sprowadziła ją w najgorętszej fazie kryzysu. Polityka pieniężna w USA jest niedostosowana do koniunktury?

Wszystko zależy od celu, w którego świetle tę politykę oceniamy. W mojej ocenie zasadniczy dla Fedu jest cel inflacyjny na poziomie 2 proc. Obecnie dynamika cen jest niższa, więc łagodna polityka pieniężna jest uzasadniona. Fed jednak zbliża się do terminu pierwszej podwyżki stóp. Mógł to zrobić już pół roku temu, ale może też równie dobrze poczekać pół roku. Nie ma to bowiem dla gospodarki większego znaczenia, choć ludziom rynku może się wydawać, że jest inaczej.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Ostatnia szansa na dostęp do NYT!

Skorzystaj z ostatnich kodów dostępu do The New York Times w ramach dowolnej rocznej subskrypcji.

Kliknij i poznaj warunki

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama