Jaguar. Myślę, że trudno o lepiej dobraną do tych samochodów nazwę. Można na nie patrzeć bez końca, wpatrując się w ich sprężystą sylwetkę, tak jak trudno oderwać wzrok od dzikiego jaguara, nawet jeśli jest udomowiony lub zamknięty w klatce. Taki też jest, pozornie stateczny, XJ12 C.
Jaguar to synonim luksusu, prestiżu, jakości i sportowych emocji. Cóż, Brytyjczycy potrafili i wciąż potrafią w tej dziedzinie tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Nawet dziś, gdy słynna marka jest w rękach indyjskiej firmy Tata Motors. To swoją drogą znamienne, że koncern z dawnej brytyjskiej kolonii teraz „skolonizował" markę z Wysp, będącą jednym z symboli angielskiej motoryzacji.
Firma powstała zresztą jeszcze w czasach kolonialnych, choć imperium już chwiało się w posadach. Był rok 1922, gdy Sir William Lyons powołał spółkę Swallow Sidecar Company i zaczął sprzedawać pod marką SS (skrót od Swallow Sidecar) wózki boczne do motocykli. Dopiero po pięciu latach zainteresował się branżą samochodową, a dekadę od powstania firmy zaprezentował pierwszą limuzynę SS1. Ta nazwa marki funkcjonowała aż do połowy lat 40., jednak po II wojnie światowej z niej zrezygnowano (kto zgadnie, dlaczego?) i na arenę wskoczył sprężyście Jaguar.
Wraz z nową nazwą rozpoczął się najlepszy okres w historii firmy. W 1948 roku pokazała ona przełomowy, sportowy model XK 120, który stał się wielkim przebojem. Dobrą passę z powodzeniem kontynuował jego następca, wprowadzony w 1954 roku XK 140. W 1961 roku zaprezentowano model Jaguar E-type, który stał się symbolem epoki (opisywałem go przed dwoma laty). Siedem lat później świat poznał olśniewającą limuzynę XJ6.
Gdy debiutowała we wrześniu 1968 roku, sam sir William Lyons powiedział, że to najlepszy dotychczasowy model tej firmy. Samochód był napędzany silnikami sześciocylindrowymi: 2.8 o mocy 180 KM oraz 4.2 o mocy 245 KM. Cztery lata po premierze wprowadzono jednak budzącą do dziś silne emocje wersję XJ12 z silnikiem dwunastocylindrowym. To był istny smok, o pojemności 5343 cm3 i mocy 309 KM. Wyprodukowano ponad 82 000 sztuk pierwszej generacji XJ, w tym tylko 3235 sztuk XJ12.