Zdaniem Moniki Kuczyńskiej-Gąsior, specjalisty ds. sprzedaży z gdyńskiego oddziału agencji Freedom Nieruchomości, dziś jest bardzo dobry czas na inwestowanie w nieruchomości nad morzem. – Wybór ciekawych ofert jest bardzo duży, a ceny stosunkowo niskie – zwraca uwagę Kuczyńska-Gąsior. – W sezonie można wynajmować mieszkania na doby, a przez pozostałą część roku – długoterminowo.
Miejsce dla inwestora
Julia Lewandowska, doradca z Poland Sotheby's International Realty, przekonuje, że nieruchomości nad wodą zawsze znajdą amatorów, zwłaszcza gdy oferują dodatkowe udogodnienia. – Standard polskich apartamentów i hoteli, budowanych często w systemie condo, doceniają także niemieccy turyści. U nas jest też taniej – tłumaczy Lewandowska. – W najpopularniejszej do tej pory Juracie praktycznie nie ma już wolnych parceli. Prestiżowe obiekty powstają także w Helu. Pojawiają się tam turyści, którzy nad polskim morzem chcą spędzić nie tylko lato, ale i jesień.
W opinii Artura Kaźmierczaka, prezesa Mzuri Investments i Mzuri CFI, z pewnością nasycony nie jest jeszcze rynek trójmiejski. – Wciąż jest tam miejsce dla inwestorów. Trójmiasto się rozwija, weźmy choćby przemysł logistyczny i usługi dla biznesu; napływa tam dużo inwestycji ze Skandynawii – zauważa prezes. – Uzyskiwane przez inwestorów zwroty są dobre, mimo że ceny nieruchomości są nieco wyższe niż w innych dużych polskich miastach. Poziom pustostanów wśród zarządzanych przez Mzuri mieszkań w Gdańsku nie przekracza 5 proc.
Polskie morze, jak podkreśla Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl, zawsze było jednym z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. – Według danych GUS prawie jedna czwarta wszystkich noclegów jest udzielanych właśnie w miejscowościach nadmorskich – zwraca uwagę analityk. – Jednocześnie w ostatnich dwóch latach odnotowano 12-proc. wzrost liczby miejsc noclegowych. Dla potencjalnych inwestorów może to być duża zachęta – ocenia. Górka radzi, by przed zakupem mieszkania na wynajem wziąć pod uwagę cenę i standard nieruchomości, koszty jej utrzymania oraz formę finansowania. – Analizując różne raporty, dojdziemy do wniosku, że najem jest atrakcyjniejszą niż lokata bankowa formą inwestowania – podkreśla analityk Domiporta.pl. – Rentowność brutto z najmu może sięgać nawet 10 proc w skali roku. Aby jednak uzyskać taki wynik, trzeba mieć sporo szczęścia i dobrą nieruchomość – nie ukrywa.
Co to jest dobra nieruchomość? Monika Kuczyńska-Gąsior uważa, że warto inwestować w mieszkania w nowym budownictwie, na dobrze skomunikowanych osiedlach, niedaleko morza, centrum, punktów rozrywkowych i usługowych. – Dobrą inwestycją będą także lokale w blokach z wielkiej płyty i kamienicach, pod warunkiem że cena będzie przystępna, koszty utrzymania niskie, a lokalizacja bardzo atrakcyjna – ocenia.