Co zrobić, aby ożywić handel opcjami na GPW? Co stanowi największą barierę w rozwoju rynku?
Dla rozwoju bardziej zaawansowanych instrumentów finansowych, jakimi są opcje, najważniejsza jest edukacja. GPW prowadzi szerokie działania w obszarze edukowania inwestorów. Bardzo ważna jest w tym zakresie rola domów maklerskich, które powinny wspierać działania Giełdy. To właśnie brak wiedzy o inwestowaniu w opcje uznalibyśmy za najistotniejszą barierę dalszego rozwoju tych instrumentów. Mówimy tu nie tylko o inwestorach indywidualnych, którzy na rynku polskim stanowią najliczniejszą grupę inwestujących w opcje, ale również o instytucjach. Dlatego też odbywamy spotkania z międzynarodowymi instytucjami w celu stworzenia specjalistycznego systemu edukacyjnego skierowanego do poszczególnych uczestników rynku opcji oraz zaktywizowania sektora instytucjonalnego do większego udziału w obrocie instrumentami pochodnymi.
Jak wyglądają plany GPW dotyczące rozwoju rynku opcji? Zamierzacie wprowadzić nowe instrumenty, nowe regulacje itp.?
Duża zmiana dotycząca polskiego rynku opcji nastąpiła w ubiegłym roku, kiedy do obrotu zostały wprowadzone opcje na WIG20 o miesięcznych terminach wygasania. Zmiana charakterystyki tych opcji była długo oczekiwana przez inwestorów. Na wdrożenie opcji miesięcznych musieliśmy poczekać do wdrożenia nowego systemu transakcyjnego UTP.
Możliwość wprowadzenia opcji na nowe instrumenty bazowe będzie brana pod uwagę tylko po dokładnych analizach i konsultacjach z innymi uczestnikami rynku.