Czekając na Nowego Minotaura

Przewlekły globalny kryzys się nie skończy, póki Chiny nie zaczną pełnić funkcji, jaką pełniły USA od lat 80. do krachu z 2008 r. – funkcji ogromnego generatora popytu na dobra z całego świata.

Publikacja: 09.01.2016 15:15

Chiny pokazały w 2015 r., że jeszcze nie dorosły do roli Globalnego Minotaura lub inaczej głównego g

Chiny pokazały w 2015 r., że jeszcze nie dorosły do roli Globalnego Minotaura lub inaczej głównego generatora popytu na dobra produkowane przez resztę świata. Wciąż nie są w stanie zastąpić w tej roli przedkryzysowych USA.

Foto: Archiwum

Jedną z głównych niewiadomych 2016 roku jest sytuacja gospodarcza w Chinach. W 2015 r. sygnały spowolnienia chińskiej gospodarki doprowadziły do głębokiej przeceny na niemal wszystkich rynkach surowcowych, pociągnęły w dół kursy takich walut, jak dolar australijski czy brazylijski real, i zaszkodziły wielu rynkom wschodzącym. Reakcja inwestorów była ostra, mimo że w Chinach nie doszło do twardego lądowania gospodarczego, a oficjalny wzrost PKB nadal był zbliżony do 7 proc. Okazało się, że rynki są bardzo wrażliwe na osłabienie popytu w Państwie Środka. ChRL odpowiada przecież za 50 proc. światowej konsumpcji węgla używanego do celów energetycznych, blisko 50 proc. konsumpcji aluminium i niklu, ponad 40 proc. miedzi, rudy żelaza i ołowiu, 30 proc. platyny, 20 proc. palladu oraz około 15 proc. ropy naftowej. Chiny to największy konsument energii na świecie i największa potęga przemysłowa. Okazuje się jednak, że ich olbrzymi potencjał gospodarczy wciąż nie wystarcza, by kraj ten był „konsumentem ostatniej instancji", tak jak banki centralne takie jak Fed są „pożyczkodawcami ostatniej instancji" ratującymi system finansowy w czasie kryzysów. W 2015 r. okazało się, że Chiny wciąż nie mogą zastąpić osłabionych USA w roli głównego generatora popytu na surowce i produkty wytwarzane przez resztę świata.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy