Można odnieść wrażenie, że problemy branż energetycznej, surowcowej i bankowej (bardzo dużych pod względem kapitalizacji i mocno eksponowanych) oznaczają, że brakuje na rynku spółek dywidendowych. To jednak mylne wrażenie, bo dane wskazują, że z roku na rok rośnie liczba spółek wypłacających dywidendy, a podmioty wchodzące na parkiet w większości chcą podążać podobną ścieżką (chociaż wartościowo łączna suma dywidend w tym roku będzie mniejsza niż w 2015 r., głównie z powodu niższych zysków banków i spółek surowcowych). Z problemów kilku firm czy sektorów nie można jednak wyciągać pochopnych wniosków rzutujących na cały rynek.