Zyski w czerwcu tylko dla wybranych portfeli

Eksperci nie po raz pierwszy pokazali, że są w stanie zarabiać mimo niesprzyjającej koniunktury na rynku. W czerwcu nie wszystkim typującym ta sztuka się udała.

Publikacja: 02.07.2016 12:47

Zyski w czerwcu tylko dla wybranych portfeli

Foto: Bloomberg

W zakończonym miesiącu biura maklerskie biorące udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych nie miały łatwego zadania. Czerwiec okazał się kolejnym spadkowym miesiącem dla indeksów z warszawskiego parkietu. Nieoczekiwanych emocji dostarczyło inwestorom brytyjskie referendum, które zakończyło się po myśli zwolenników Brexitu. Pociągnęło to za sobą w dół notowania na wielu giełdach, nie wyłączając krajowego rynku akcji. Wpływ tego czynnika okazał się jednak krótkotrwały, ale jedynie część strat udało się odrobić indeksom przed końcem miesiąca.

W rezultacie czerwcowy uśredniony wynik wypracowany przez wszystkich naszych ekspertów znalazł się 0,2 proc. pod kreską. To pierwszy od stycznia miesiąc zakończony ujemną stopą zwrotu. Na pocieszenie trzeba jednak dodać, że czerwcowa strata była wyraźnie mniejsza od tej wypracowanej przez rynek. Ubiegły miesiąc indeks WIG zakończył 2,4 proc. na minusie. Jednocześnie nasi eksperci po raz kolejny byli górą w korespondencyjnym pojedynku toczonym z analitykami technicznymi, których portfel w czerwcu wypracował ponad 3-proc. stratę (ich osiągnięcia podsumowaliśmy w piątkowym wydaniu „Parkietu").

Zysk dla wybranych

Pogłębienie spadków indeksów w minionym miesiącu sprawiło, że trzy z sześciu portfeli znalazły się pod kreską. Najbardziej zyskowny okazał się portfel analityków Millennium DM, co pozwoliło im odrobić część strat po fatalnym maju. Mimo trudnych warunków rynkowych wypracowali 2,7-proc. stopę zwrotu, wyprzedzając analityków DM BPS, których portfel zwiększył wartość o 0,5 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także eksperci DM BDM, którzy zakończyli czerwiec 0,4-proc. zyskiem.

Znacznie lepiej prezentują się dokonania brokerów, licząc od początku tegorocznej rywalizacji. Po sześciu miesiącach zmagań z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie. Na prowadzeniu wciąż pozostają analitycy DM BDM. Wypracowali w tym okresie imponującą stopą zwrotu na poziomie 37,8 proc. Z kolei na drugą pozycję wdarli się specjaliści z DM BPS, których portfel jest ponad 22,3 proc. na plusie. Zaraz za nimi uplasowali się analitycy z Noble Securities, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 20,6 proc.

Łącznie od początku rywalizacji wszystkie portfele fundamentalne mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 19,2 proc. To rewelacyjny wynik, biorąc pod uwagę, że WIG zniżkował w tym czasie o 3,7 proc.

Czerwcowe rozczarowania

Wytypowane przed miesiącem przez ekspertów spółki w czerwcu radziły sobie ze zmiennym szczęściem, co oczywiście znalazło odzwierciedlenie w zróżnicowanych wynikach portfeli. Trudne warunki rynkowe sprawiły, że jedynie ograniczona liczba spółek z warszawskiego parkietu przyniosła dodatnie stopy zwrotu. Kilka czerwcowych inwestycji było jednak wyjątkowo udanych, przynosząc dwucyfrowe stopy zwrotu (Awbud, Enter Air, Elektrotim, LiveChat). Prym w tym gronie wiodły walory spoza głównych indeksów, które okazały się najbardziej odporne na wstrząsy na światowych rynkach akcji. Jednocześnie nie zabrakło rozczarowań. Największym ciężarem dla portfeli okazały się walory Bytomia, Ciechu i Serinusa, które w czerwcu przyniosły ich posiadaczom kilkunastoprocentowe straty.

Słabsze zachowanie wielu spółek skłoniło brokerów do dokonania zmian w składach portfeli. Firmy, które mimo pokładanych nadziei nie przyniosły oczekiwanych zysków, w większości przypadków nie miały co liczyć na miejsce w portfelu na kolejny miesiąc. Taki los spotkał walory m.in. ABC Daty, Arctic Paper, Bytomia czy Torpolu. Był to główny argument przemawiający za pozbyciem się walorów z portfela. Znacznie rzadziej niż w poprzednich miesiącach decydowano się na realizację zysków z udanych inwestycji, bo tych akurat nie było zbyt wiele (Alumetal).

Propozycje na lipiec

Przecena, jakiej doświadczyła w ostatnich miesiącach spora liczba spółek z warszawskiego parkietu, skłoniła ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji do poszukiwań nowych okazji. W składach portfeli na kolejny miesiąc pojawiło się trochę nowych firm. Nasi typujący pozostają konsekwentni, jeśli chodzi o wybór segmentów rynku. Od dłuższego czasu tradycyjnie omijają walory największych spółek skupionych w WIG20, szukają okazji do zarobku przede wszystkim w segmencie małych i średnich podmiotów. Biorąc pod uwagę konkretne branże, uwagę zwraca szeroka reprezentacja w portfelach spółek przemysłowych oraz budowlanych. Coraz większą liczbę zwolenników zyskują też powoli spółki z ekspozycją na rosnącą konsumpcję.

Czym tym razem kierowali się analitycy, wybierając walory do lipcowego portfela? Głównym argumentem za ich wyborem były pozytywne oczekiwania odnośnie do poprawy wyników finansowych w kolejnych kwartałach. Uwagę analityków zwróciły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały czym pochwalić, jak: AmRest, Cognor czy Wielton. Brokerzy liczą, że perspektywa lepszych rezultatów przełoży się na cenę ich akcji.

Wśród nowych propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz solidnych fundamentów, mogą się pochwalić wciąż atrakcyjną ceną akcji, której potwierdzeniem mogą być niskie poziomy wskaźników wyceny, będące nierzadko efektem przeceny z ostatnich miesięcy. W tej grupie walorów znalazły się m.in. Action, GPW, PKP Cargo, Herkules czy Trakcja.

[email protected]

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Arctic Paper, Konsorcjum Stali, Muza | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Cognor | Zwracamy uwagę na wzrosty cen stali. W krótkim terminie liczymy na mocny wynik za II kwartał. W średnim terminie poprawia się spread pomiędzy ceną złomu a wyrobem gotowym spółki.

- GPW | Historycznie niskie mnożniki rynkowe. Dodatkowo w lipcu przypada prawo do dywidendy na poziomie 2,36 zł na akcję.

- PKP Cargo | Wykorzystujemy przecenę kursu. Zwracamy uwagę na wartość majątku spółki. Wreszcie liczymy na odbudowę wyników już w najbliższych kwartałach.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- ABC Data, Prime Car Management, Private Equity Managers | Nie dostrzegamy impulsów wzrostowych po wypłacie dywidendy.

- Bytom | Rozczarowujące zachowanie notowań w poprzednim miesiącu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- AB | Liczymy na odbicie po ostatnich spadkach. Atrakcyjne wskaźniki wyceny.

- Awbud | Za spółką przemawiają kontrakty i zwiększenie zaangażowania przez inwestorów finansowych.

- Baltona | Liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie negocjacji (Gdańsk)i wpływ otwarcia sklepu w Katowicach.

- Trakcja | Mocne wyprzedanie walorów spółki. Atrakcyjny wskaźnik C/WK = 0,7.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Torpol, Unibep | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym typom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alumetal, Kęty, Wielton | Dostrzegamy dobre perspektywy dla wybranych spółek z sektora przemysłowego.

- AmRest | Spółka z ekspozycją na rosnącą konsumpcję.

- PZU | Pozytywnie wyróżniająca się firma z sektora finansowego, płacąca wysoką dywidendę.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Ergis | Inne spółki oceniamy atrakcyjniej.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Wielton | Spółka ma ekspozycję na dobrze wyglądający rynek motoryzacyjny. Ponadto sporą część dochodów osiąga w walutach obcych, co jest korzystne dla firmy przy obecnej słabości złotego.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- ABC Data | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asseco BS | Spółka kontynuuje silny wzrost sprzedaży eksportowej. Stopa dywidendy ponad 5 proc., podobna niemal gwarantowana również w przyszłości.

- Ferro | Atrakcyjna dywidenda, kurs poniżej ceny z niedawnego wezwania.

- Herkules | Niska wycena i atrakcyjna dywidenda, wzbogacona baza sprzętowa po przejęcia Budopolu.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alumetal | Realizacja zysków.

- Amica | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym spółkom w portfelu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Rawlplug, Zetkama | Ciekawe spółki przemysłowe z ekspozycją na eksport.

Awbud

Walory budowlanej firmy były najlepszą inwestycją spośród spółek, które znalazły się w składzie czerwcowych portfeli fundamentalnych. Po solidnej przecenie notowań w maju akcje przedsiębiorstwa wróciły do łask inwestorów. W rezultacie w ciągu miesiąca papiery spółki przyniosły prawie 25-proc. stopę zwrotu. Nagły wzrost zainteresowania walorami Awbudu to efekt kilku nowych kontraktów, które w ostatnim czasie powiększyły portfel zamówień, a także zwiększenia zaangażowania inwestorów finansowych w akcjonariacie firmy.

Bytom

Akcje odzieżowej spółki w czerwcu potaniały o ponad 16 proc., wypadając najsłabiej wśród firm, na które przed miesiącem postawili brokerzy. Bytom w minionym miesiącu rozczarował inwestorów niską dynamiką przychodów maju, jednym z najważniejszych miesięcy dla firm z branży. Spółka w tym roku ma problem z regularnością wzrostu sprzedaży i przeplata świetne miesiące ze słabymi. W maju przychody detaliczne Bytomia, zwiększyły się tylko o 10 proc. W dodatku ten wzrost spółka zawdzięcza zwiększeniu powierzchni handlowej, bo sprzedaż porównywalna skurczyła się o 1,6 proc.

 

 

 

 

 

 

 

 

Parkiet PLUS
Prezes Tauronu: Los starszych elektrowni nieznany. W Tauronie zwolnień nie będzie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Parkiet PLUS
Czy bitcoin ma szansę na duże zwyżki w nadchodzących miesiącach?
Parkiet PLUS
Jak kryptobiznes wygrał wybory prezydenckie w USA
Parkiet PLUS
Impuls inwestycji wygasł, ale w 2025 r. znów się pojawi
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Parkiet PLUS
Szalona struktura polskiego wzrostu
Parkiet PLUS
Warszawska giełda chce być piękniejsza i bogatsza