Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Donald Trump zyskał ostatnio przewagę nad Hillary Clinton. Czy zdobędzie jednak wystarczającą ilość głosów elektorskich? A jak przegra, to czy uzna wynik wyborów?
Ewentualna wygrana wyborcza Donalda Trumpa nie jest już nierealnym scenariuszem, po tym jak FBI niespodziewanie wznowiło śledztwo w sprawie e-maili z Departamentu Stanu, które z naruszeniem zasad bezpieczeństwa znalazły się na prywatnym serwerze Hillary Clinton oraz na komputerach jej współpracowników. Przewaga Clinton w sondażach, wynosząca nawet 12 pkt proc., stopniała w ciągu kilku dni, a w środę pierwszy sondaż przyznał zwycięstwo Trumpowi. Choć analitycy Goldman Sachs jeszcze w zeszłym tygodniu uznawali to za mało prawdopodobne, to może się okazać, że w USA powtórzy się scenariusz znany z czerwcowego, brexitowego referendum w Wielkiej Brytanii. Tam, wbrew sondażom, obywatele zagłosowali za wyjściem kraju z UE, buntując się przeciwko swoim elitom. Analitycy Citigroup piszą więc o „czarnym łabędziu", czyli zaskakującym scenariuszu mogącym ukształtować wynik wyborów. Na rynki stopniowo wraca niepewność, która może narastać aż do dnia wyborów. Wielu analityków wskazuje, że zwycięstwo Hillary Clinton przyjęte zostałoby z uczuciem ulgi przez amerykańską giełdę i wiele spośród światowych parkietów, wygrana Trumpa mogłaby przynieść zaś poważną przecenę ze względu na brak pewności co do polityki nowej administracji. Polityki, która może być pod wieloma względami niekonwencjonalna.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.