Maklerzy instytucjonalni, którzy zajęli miejsca 4–10 w rankingu „Parkietu”

Publikacja: 24.01.2022 05:00

Maklerzy instytucjonalni, którzy zajęli miejsca 4–10 w rankingu „Parkietu”

Foto: Adobestock

Foto: materiały prasowe

ARNOLD TETERYCZ, IPOPEMA SECURITIES

4. miejsce – 28 pkt

Walka o podium rankingu indywidualnego toczyła się głównie między maklerami z Ipopemy Securities i BM PKO BP. Ostatecznie przedstawiciele pierwszej z nich zajęli odpowiednio pierwsze (Arkadiusz Łabuńko) i czwarte miejsce. Tuż za podium znalazł się Arnold Teterycz. Podobnie jak Łabuńko od wielu lat jest związany z jedną firmą i również trafił do Ipopemy z DM Banku Handlowego. Jego przygoda z Ipopemą rozpoczęła się w 2006 r., kiedy to Stanisław Waczkowski wraz ze swoim zespołem, w skład którego wchodził m.in. Teterycz, zdecydował się przejść do raczkującej wtedy jeszcze Ipopemy.

Foto: materiały prasowe

MATEUSZ CHOROMAŃSKI, SANTANDER BM,

5. miejsce – 26 pkt

Mateusz Choromański, zanim został maklerem instytucjonalnym, zajmował się tradingiem. Obracał m.in. papierami skarbowymi dla klientów korporacyjnych. W przeszłości związany był z grupą PKO BP. Maklerką na dobre zajął się dopiero w ING Securities, które przez lata odgrywało istotną rolę na naszym rynku. Akurat w jego przypadku nie obowiązuje wieloletnie przywiązanie do jednej instytucji. W przeszłości związany był z takimi firmami jak choćby BM mBanku czy Erste Securities. Z Santander BM związał się w 2019 r. i obecnie stoi na czele zespołu maklerów instytucjonalnych.

Foto: materiały prasowe

BARTOSZ ORZECHOWSKI, BM PKO BP

5. miejsce – 26 pkt

Bartosz Orzechowski wspólnie z Mateuszem Choromańskim zajął piątą pozycję w rankingu maklerów instytucjonalnych. Orzechowski jest trzecim z przedstawicieli BM PKO BP, którzy znaleźli się w najlepszej dziesiątce naszego zestawienia. Warto natomiast zwrócić uwagę, że Orzechowski jest świeżym nabytkiem BM PKO BP. Do zespołu dołączył w poprzednim roku. Wcześniej związany był z BM mBanku. Orzechowski w BM PKO BP ma być przede wszystkim wsparciem w obsłudze inwestorów zagranicznych, którzy w biurze maklerskim stanowią coraz istotniejszą grupę klientów.

Foto: materiały prasowe

BEATA MARKIEWICZ, BM PEKAO

7. miejsce – 24 pkt

Beata Markiewicz jest jedyną kobietą, która znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu „Parkietu". Inna sprawa, że rynek maklerów instytucjonalnych zdominowany jest przez mężczyzn. Kobiety stanowią niewielki procent kadry. Markiewicz w głosowaniu zebrała 24 pkt od zarządzających. Jest ona także kolejnym przykładem osoby od lat związanej z jednym pracodawcą. W jej przypadku jest to grupa Pekao. Przez 14 lat pracowała w CDM Pekao. Później stała na czele zespołu maklerów instytucjonalnych w CAIB/UniCredit/Pekao Investment Banking. Przetrwała wszystkie zmiany zachodzące w grupie i nadal pełni funkcję szefa zespołu maklerów, tym razem już pod marką BM Pekao.

JAN KOCH, WOOD & COMPANY

8. miejsce – 22 pkt

Jan Koch to kolejna żywa legenda rynku maklerów instytucjonalnych. Również i on w przeszłości zajmował czołowe lokaty w analogicznych zestawienia sales-traderów. W przeszłości związany był z Credit Suisse Securities i z ING Securities. W 2013 r. znalazł natomiast zatrudnienie w Wood & Company i to m.in. jego przyjście sprawiło, że broker ten zaczął odgrywać większą rolę na warszawskim rynku akcji. Koch, tak samo zresztą jak wielu maklerów instytucjonalnych, nie lubi brylować w mediach. Jak bowiem często można usłyszeć w tej branży: „pieniądz lubi ciszę".

JAKUB JACEK LANGER, ERSTE SECURITIES

8. miejsce – 22 pkt

Jakub Jacek Langer to kolejny przykład długiej kariery na rynku maklerów instytucjonalnych. Tak jak kilka innych osób, w CV ma chociażby pracę dla ING Securities. Z firmą tą związany był w latach 2000–2016. ING Securities przez długi czas odgrywało istotną rolę na GPW. Jednak w związku z odgórną decyzją biznes maklerski został w pewnym momencie ograniczony do minimum i obecnie skupia się przede wszystkim na obsłudze klientów indywidualnych w kanałach zdalnych. Osoby działające w obszarze instytucjonalnym musiały szukać więc nowych pracodawców. Langer trafił w 2017 r. do Erste Securities, gdzie stanął na czele zespołu maklerów instytucjonalnych.

ŁUKASZ WYDRA, DM BANKU HANDLOWEGO,

10. miejsce – 20 pkt

Pierwszą dziesiątkę zestawienia najlepszych maklerów instytucjonalnych zamyka Łukasz Wydra z DM Banku Handlowego. Instytucja ta przez lata była główną siłą na warszawskim rynku i gdyby ranking organizować kilka lat temu, to pewnie w czołówce byłoby kilku maklerów z tej firmy. Od tego czasu doszło jednak do zmian kadrowych i dzisiaj Wydra jest najwyżej sklasyfikowanym przedstawicielem DM Banku Handlowego w rankingu. Jest on także stosunkowo nowym nabytkiem firmy. Dołączył do niej w październiku 2020 r. Wcześniej miał trwający nieco ponad rok epizod w Wood & Company. Trafił tam z londyńskiego oddziału JP Morgan.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy