Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.06.2020 08:12 Publikacja: 25.06.2020 08:12
Foto: Adobestock
Polska wraz z Grecją i Rumunią znalazła się w trójce krajów, w których mieszkańcy zostali najbardziej dotknięci przez ten kryzys. 62 proc. polskich konsumentów przyznaje, że w jego wyniku ich dobrobyt finansowy pogorszył się (Grecja i Rumunia – 67 proc.). W przypadku osób wychowujących dzieci ten odsetek wynosi 69 proc. 64 proc. pytanych stwierdziło wprost, że kryzys, którego doświadczamy od marca, ma negatywny wpływ na ich dobrobyt finansowy. Tylko co szósty badany (16 proc.) uważa, że w nadchodzących tygodniach ich sytuacja ulegnie poprawie. 71 proc. respondentów przyznaje, że ich dochody zmniejszyły się w wyniku koronakryzysu. Europejska średnia wynosi 54 proc. Bez wątpienia na ten wynik wpływa fakt, że pandemia zmieniła również sytuację zawodową niemałej grupy konsumentów w naszym kraju – 45 proc. biorących udział w badaniu deklaruje, że z powodu kryzysu straciło zatrudnienie (czasowo lub na dłuższy okres) lub nie może prowadzić biznesu z powodu spadku popytu na towary czy usługi. Spośród wszystkich grup wiekowych analizowanych w badaniu w najgorszej sytuacji znaleźli się milenialsi (osoby w wieku 22–37 lat). Podczas gdy kryzys finansowy wpłynął na zatrudnienie nieco mniej niż połowy konsumentów w naszym kraju (45 proc.), to w przypadku milenialsów ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 63 proc. Również więcej milenialsów (73 proc.), niż wskazuje średnia (64 proc.), ocenia, że koronawirus wpłynął negatywnie na ich dobrobyt finansowy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jak wynika z badania „Wielkanocny portfel/wydatki Polaków” przeprowadzonego na zlecenie B2 Impact, 43 proc. respondentów stara się oszczędzać na święta, choć dopuszcza pewne ustępstwa. Co piąty trzyma się sztywnego budżetu, a 13 proc. otwarcie deklaruje, że nie zamierza się ograniczać – bo święta to dla nich czas wyjątkowy, kiedy można sobie pozwolić na więcej. Wnioski z badania są aktualne nie tylko w okresie świątecznym – wiele z nich dotyczy codziennych przekonań i postaw wobec zadłużenia i zarządzania budżetem.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Inflacja CPI, inflacja bazowa i ich prognozy, dynamika wzrostu wynagrodzeń nominalnych, spadek cen producenckich, niższy wzrost produkcji przemysłowej – to wszystko silne argumenty za obniżką stóp procentowych.
Rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej, czyli pierwsze obniżki stóp procentowych NBP, możemy zobaczyć już w maju. Jeśli okaże się, że wyprzedzą spadek inflacji, więcej niż obecnie depozytów przyniesie realne straty.
Przestępcy, reklamując rzekome inwestycje, wykorzystują często wizerunki znanych osób, wizerunki rozpoznawalnych firm oraz motywy rządowe. W lutym 2025 r. analitycy CSIRT KNF (powołany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i działający w jego strukturach zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym) zgłosili do blokady 135 fałszywych profili, które publikowały reklamy fałszywych inwestycji.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Euro jest oficjalną walutą w 20 krajach Unii Europejskiej spośród 27 państw członkowskich UE. Jest to jedyny legalny środek płatniczy w tej strefie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas