Subiektywny Punkt Widzenia: Giełdowy wielki tydzień

Przyszły tydzień na GPW, to z punktu widzenia rynku kapitałowego wielki tydzień.

Publikacja: 09.06.2023 16:27

Sobiesław Kozłowski, dyr. departamentu analiz i doradztwa, Noble Securities

Sobiesław Kozłowski, dyr. departamentu analiz i doradztwa, Noble Securities

Foto: materiały prasowe

Główne wydarzenia to wielka środa z posiedzeniem Fed i decyzją dotyczącą poziomu stopy procentowej oraz interpretacji oczekiwanej polityki Fed.

W wielki czwartek o godz. 9:30 poznamy orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące wynagrodzenia banków za korzystanie z kapitałów oraz decyzję Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą stopy procentowej oraz sposobu zarządzania oczekiwaniami przyszłych decyzji.

Na piątek, trzeci piątek czerwca, przypadają klasyczne Trzy Wiedźmy, czyli wygasanie czerwcowych kontraktów na indeks, czerwcowych kontraktów na akcje oraz czerwcowych opcji.

Póki co, wg giełdowej nomenklatury, to ogon macha psem, czyli rynek terminowy determinuje zachowanie rynku kasowego, czyli WIG20 i w przyszłym tygodniu będziemy mieli weryfikację powyższego założenia.

Być może słuszna jest hipoteza, że kondycja banków jest bardzo dobra, orzeczenie TSUE jest już w cenach, tak jak emisja papierów wartościowych przez banki na potrzeby poprawy wymogów kapitałowych. Alternatywne stanowisko mówi, że aktualne wzrosty banków zwiększają wrażliwość na negatywną niespodziankę.

Nie przesądzając rynek rośnie po ścianie strachu, co zazwyczaj jest uznawane za zdrowe otoczenie do poprawy notowań indeksów, warto jednak dodać, że powyższego strachu nie widać po nastawieniu inwestorów indywidualnych wg INI, które jest historycznie wysokie. Oczywiście statystyka INI nie obejmuje wielkiej hossy do 2007 r. czy 2003/2004 dla którego aktualne zachowanie sWIG80 jest zastanawiająco zbliżone.

Argumentem sprzyjającym stronie popytowej jest silne umocnienie PLN do USD czy PLN do EUR, czy silna przewaga spekulantów oczekujących spadków amerykańskich akcji wobec oczekujących wzrostów, co kontrariańsko jest uwarunkowaniem sprzyjającym pozytywnemu zaskoczeniu. Ostatecznie dobre dane z USA, w szczególności z rynku pracy, sprzyjają wzrostowi notowań spółek, które wspiera oczekiwanie poprawy wyników wsparte w kolejnych kwartałach implementacją sztucznej inteligencji. Zazwyczaj inwestorzy mają większą łatwość dyskontowania innowacji czy rewolucji technologicznych, niż inżynierowie czy managerowie z jej wdrożeniem, ale z rynkiem nie warto nadmiernie się spierać ponieważ grozi to utratą kapitału, a podstawową zasadą na rynku kapitałowym jest chroń kapitał i nie walcz z trendem. Zarządzanie czynnikami ryzyka, jak przykładowo z limitem zadłużenia w USA, sprzyja stopom zwrotu i póki co neguje efekt Halloween czy sell in May.

Okiem eksperta
Ściana strachu
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Okiem eksperta
Kulminacyjna faza korekty przed nami?
Okiem eksperta
Banki centralne w regionie decydują
Okiem eksperta
Obligacje i dolar zaskoczą rynek akcji?
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Okiem eksperta
Wrzesień prawdopodobnie wypadnie słabo
Okiem eksperta
FOMC bez niespodzianki, maksima kursu EUR/SEK i ceny cukru