Problemy globalnego sektora bankowego pozostają w centrum uwagi inwestorów. Wysoka niepewność oraz obawy o kondycję poszczególnych instytucji finansowych ciążyły notowaniom banków w poniedziałek. Na parkietach wciąż utrzymywała się wysoka zmienność, a światowe indeksy giełdowe świeciły się na czerwono.
Wzrost awersji do ryzyka wspiera za to notowania obligacji skarbowych. Notowania dwuletnich papierów szwajcarskich spadły w poniedziałek poniżej 0,5 proc., co jest najniższym poziomem od listopada ubiegłego roku. Warto pamiętać, że jeszcze dwa tygodnie temu te obligacje oferowały rentowność powyżej 1,5 proc. W ciągu ostatniego tygodnia szwajcarski dług zachowywał się najlepiej spośród krajów rozwiniętych. Spadki dochodowości wzdłuż całej frankowej krzywej przekraczają 30 pkt baz. dla poszczególnych okresów zapadalności.
W czwartek Szwajcarski Bank Narodowy będzie decydował o stopach procentowych. Obecnie koszt pieniądza wynosi tam 1 proc. Jeszcze w poprzednim tygodniu rynek oczekiwał podwyżki o 50 pkt baz. W trwającym cyklu zacieśnienia monetarnego SNB podwyższył stopy procentowe łącznie o 175 pkt baz., czyli znacząco mniej niż w strefie euro (350 pkt baz.) i w USA (475 pkt baz). Inflacja w Szwajcarii wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Od początku roku wskaźnik CPI znów rośnie i w lutym ceny były wyższe o 3,4 proc. niż rok temu. Jednak kłopoty Credit Suisse i jego przejęcie przez UBS może mieć istotny wpływ na decyzje banku centralnego. Rynek widzi więc szanse na niższą podwyżkę – o 25 pkt baz. lub nawet pauzę do czasu, aż sytuacja w sektorze bankowym się ustabilizuje.
Rentowności innych papierów skarbowych również spadają. Niemieckie dwulatki zeszły w okolice 2,2 proc., a amerykańskie poniżej 3,75 proc. Środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej może być kolejnym czynnikiem wzmacniającym notowania długu. Oczekiwania analityków ankietowanych przez Bloomberg wskazują na podwyżkę stopy funduszy federalnych o 25 pkt baz., do 4,75–5 proc. Z punktu widzenia rynkowych analityków kluczowa będzie publikacja prognoz poszczególnych członków Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku odnośnie do poziomu stóp na koniec bieżącego i przyszłego roku. Obecne napięcia w globalnym sektorze finansowym mogą przybliżać Fed do zakończenia cyklu zacieśnienia pieniężnego. Notowania kontraktów terminowych wskazują na możliwość obniżek stóp procentowych za oceanem już w wakacje. Skala luzowania monetarnego może w tym roku sięgnąć nawet 100 pkt baz. Taka zmiana podejścia Rezerwy Federalnej może wspierać notowania obligacji skarbowych w dalszej części roku.