Choć trend jest jednoznaczny, to kursy akcji takich spółek jak Delviery Hero czy Just Eat Takeaway spadły już o ponad 50 proc. od szczytu. Uzasadnienie znajdziemy, analizując zmiany, które zaszły w tej branży. Jeszcze kilka lat temu wystarczyła strona internetowa, na której wymienione były restauracje samodzielnie dowożące klientom jedzenie lub oferujące odbiór własny. Zmiany na rynku zmusiły jednak firmy z tego obszaru do poniesienia ogromnych inwestycji w rozbudowę sieci dostaw. To dzięki tym inwestycjom w krajobraz większych miast na stałe wpisali się kurierzy z kolorowymi plecakami na rowerach. Jednocześnie klienci coraz częściej godzą się na opłacenie kuriera.

W ostatnim czasie popularność zdobywa również tak zwany quick-commerce, czyli szybka dostawa, w ramach której firmy oferują dostawę produktów w ciągu kilkunastu minut. Jest to jednak model, który budzi wątpliwości. Oczywiście, póki firmy oferują dostawę za darmo, wartość dla klienta jest oczywista. Jednak w przypadku drobnych zakupów niełatwo będzie firmom oferującym takie usługi zarabiać. Bo na czym, gdy kurierowi trzeba zapłacić więcej, niż wynosi wartość zamówienia? W takim wypadku należałoby zachęcić klientów do płacenia za dostawę. W kraju takim jak Polska, gdzie zagęszczenie sklepów jest stosunkowo wysokie, może się to okazać trudnym zadaniem. Dalsze inwestycje w ten obszar obarczone są dużym ryzykiem, co może zniechęcać niektórych inwestorów do kupna akcji tych spółek.

Pojawiły się również informacje, że Komisja Europejska pracuje nad regulacjami, które zmuszałyby firmy zatrudniające kurierów do traktowania ich jak etatowych pracowników. Byłby to ogromny koszt dla branży, ale ta informacja wcale nie musi być aż tak zła, jak się wydaje. Liderzy rynku powinni być w stanie przerzucić te koszty na klientów, a jednocześnie wspomniane regulacje staną się kolejną barierą wejścia dla nowych graczy.

Wracając jednak do dostawy jedzenia z restauracji. W ubiegłym roku spółka Delivery Hero ogłosiła, że ponownie – po kilkuletniej przerwie – rozpocznie działalność w Niemczech. Faktycznie tak się stało i już w czerwcu 2021 roku klienci z Berlina mogli zamawiać jedzenie przez platformę Foodpanda. Ta informacja podała w wątpliwość, jakie znaczenie ma silna pozycja na rynku osiągnięta przez takie firmy jak chociażby Just Eat Takeaway – lider rynku w wielu krajach europejskich oraz właściciel platformy pyszne.pl. Ostatecznie jednak, w grudniu 2021 roku Delivery Hero ogłosiło, że wycofuje się z Niemiec, jako powód podając silną konkurencję i brak pracowników. To może oznaczać, że po wielu latach silnej konkurencji przyjdzie czas na konsolidację rynku. Jeżeli to się potwierdzi, inwestorzy powinni spojrzeć bardziej przychylnym okiem na akcje wspomnianych spółek.