ECM: Trochę spokojniej na rynku złotego?

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Publikacja: 10.03.2009 09:36

Podczas handlu azjatyckiego zmienność na rynku EUR/USD sięgnęła prawie 150 punktów, która wyniosła kurs tej pary powyżej poziomu 1,2700. Ponownie też parkiety amerykańskie zamknęły wczorajszą sesję na minusie. Indeksy odnotowały stratę wobec piątkowego handlu rzędu 1-2 procent, w ślad za azjatyckimi giełdami. Dzisiejsza sesja w Tokio również nie przyniosła poprawy nastroju (NIKKEI225 -0,44 procent), co może zapowiadać podobny do wczorajszego przebieg handlu za Oceanem.

Wtorkowy kalendarz makroekonomiczny nie jest zbyt bogaty i dostarczy inwestorom niewielką dawkę informacji. Z Francji i Wielkiej Brytanii poznamy odczyty styczniowe produkcji przemysłowej, które prognozowane są na ujemnych poziomach, odpowiednio: -0,7 oraz -1,2 procent w ujęciu miesięcznym. Ponadto ze Stanów Zjednoczonych przyjdą dane dotyczące zapasów hurtowników w styczniu 2009 roku (prognoza spadku o 1 procent). O godzinie 13:30 rozpocznie się wystąpienie publiczne szefa Fed Bena Bernanke, któremu bacznie się będą przysłuchiwać inwestorzy, doszukując się wskazówek co do dalszych poczynań władz monetarnych w Stanach Zjednoczonych.

[b]Sytuacja techniczna EUR/USD:[/b] więcej na stronie [link=http://www.ecm.com.pl]www.ecm.com.pl[/link]

[b]RYNEK KRAJOWY[/b]

Godziny sesji nocnej przyniosły nieznaczne umocnienie złotego zarówno względem dolara, jak i euro. Tym samym poranne minima ukształtowały się odpowiednio na poziomie 3,7028 i 4,7019. Widoczna jest więc nadal niepewność na rynku złotego, co może podtrzymać wysoką zmienność zarówno w przypadku notowań USD/PLN jak i EUR/PLN.

Wtorek również nie przyniesie istotnych publikacji makro z Polski, na które będziemy musieli poczekać aż do piątkowej sesji. Jedynie kolejne publiczne wypowiedzi prezesa NBP, Sławomira Skrzypka, mogą wpłynąć na notowania złotego. Prezes Skrzypek opowiada się bowiem za tym, żeby ubiegłoroczne, rekordowe zyski sięgające kwoty 14 miliardów złotych powinny zostać w bankach, co wzmocniłoby ich bezpieczeństwo kapitałowe. Dodaje, że na taki krok zdecydowały się banki państwowe PKO BP, Bank Pocztowy, Bank Ochrony Środowiska i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych rozpoczęła tydzień od spadków, indeksy odnotowały ujemny wynik i na razie nic nie zapowiada rychłej zmiany sentymentu inwestorów.

[b]Sytuacja techniczna złotego:[/b] więcej na stronie [link=http://www.ecm.com.pl]www.ecm.com.pl[/link]

Część makroekonomiczna: Arkadiusz Wiśniewski

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Okiem eksperta
Sezon wyników w USA: eksport ratuje, taryfy straszą
Okiem eksperta
Inteligentne okulary
Okiem eksperta
Czas zapiąć pasy
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem inflacji
Okiem eksperta
WIG20 w trendzie wzrostowym. W kierunku 3000 pkt
Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja