Publikowane w ostatnim czasie dane z USA (indeksy aktywności gospodarczej, wskaźniki wyprzedzające gospodarkę) rozbudziły nadzieje inwestorów na koniec spowolnienia i powrót globalnej gospodarki do wzrostów. Bank Światowy jednak przewiduje, że światowa recesja będzie głębsza niż zakładał wcześniej, prognozując, że gospodarka światowa skurczy się o 2,9% w tym roku, więc więcej niż wcześniejsze szacunki na poziomie -1,7%.
Ten tydzień rozpoczął się od umocnienia waluty amerykańskiej, przede wszystkim wobec euro i takich walut jak AUD czy NZD. Eurodolar przełamał istotne wsparcie w strefie 1,3870/80. Ruchy na rynku w zeszłym tygodniu ograniczało oczekiwanie inwestorów na posiedzenie Fed, z kolei ten tydzień może być zupełnym przeciwieństwem. Będzie publikowanych sporo istotnych danych makroekonomicznych, w tym indeksy aktywności gospodarczej PMI z Europy (dane wstępne), dane z rynku nieruchomości na temat sprzedaży domów i dynamiki produkcji przemysłowej z USA. Poznamy decyzję Fed oraz RPP w sprawie stóp procentowych.
Dzisiaj w centrum zainteresowania pozostaje indeks instytutu Ifo. Analitycy oczekują, że wskaźnik ten wzrósł w czerwcu do poziomu 85,2pkt. z 84,2pkt. w poprzednim okresie. Prognostykiem tych spodziewanych lepszych danych był publikowany w minionym tygodniu indeks ZEW. Należy mieć jednak na uwagę to, iż pojedyncze dane nie zmienią całościowego negatywnego obrazu wskaźników makroekonomicznych, jakie były publikowane w ostatnim czasie w Europie.
[srodtytul]EURPLN[/srodtytul]
Eurozłoty w dalszym ciągu pozostaje w szerszym zakresie wahań. Dolne ograniczenie tego zakresu stanowi strefa 4,45-4,4630, natomiast górne ograniczenie wyznacza rejon 4,56. Opublikowane w zeszłym tygodniu dane na temat produkcji przemysłowej były lepsze niż oczekiwano, natomiast presja cenowa wyhamowuje. EURPLN pozostaje pod wpływem sytuacji na rynkach zagranicznych, w szczególności eurodolara. Z technicznego punktu widzenia dopóki znajdujemy się powyżej linii trendu wzrostowego przebiegającej obecnie w rejonie 4,45, możliwe jest dalsze osłabienie się waluty krajowej.