Złoty wytracił zwyżki, obligacje 10-let. tracą

W poniedziałek, pomimo początkowego umocnienia złotego poniżej poziomu 4,50 za euro w ślad za koroną czeską, polska waluta wytraciła zwyżki z powodu pogorszenia się nastrojów na rynkach. Ceny obligacji 10-letnich spadły z powodu zniżek na giełdach, słabszego złotego oraz niepewności wokół sytuacji budżetowej.

Publikacja: 22.06.2009 17:30

Zdaniem dealerów, zbliżająca się nowelizacja budżetu, a także ewentualne dalsze spadki na giełdach mogą spowodować dalsze spadki cen obligacji o dłuższych terminach zapadalności.

- Początkowo złoty umacniał się za koroną czeską, teraz mamy odwrót, cały region traci, a indeksy giełdowe spadają. Cały czas są obecnie obawy o sytuację w republikach nadbałtyckich. Dolar się umacnia, co jest sygnałem, że nastroje na rynkach pogorszyły się - powiedział dealer walutowy w jednym z warszawskich banków.

W poniedziałek korona czeska umocniła się wobec euro w pobliże rekordowego w tym roku poziomu.

Euro traciło wobec dolara w poniedziałek z powodu niejednoznacznych danych o nastrojach w niemieckim przemyśle i zamykania pozycji na rynku walutowym przed środową decyzją Fed w sprawie stóp procentowych.

Indeks WIG20 zniżkował w poniedziałek o ponad 6 procent, do czego przyczyniło się pogorszenie nastawienia do rynków wschodzących wywołane przeceną surowców na światowych rynkach, powiedzieli maklerzy. Indeksy innych giełd w regionie także zniżkowały, jednak skala ich spadku była mniejsza niż w Polsce.

Komisja Europejska (KE) zwróci się do Polski, by do 2011 roku obniżyła deficyt sektora finansów publicznych poniżej 3 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB), głosi wstępny projekt dokumentu, do którego w poniedziałek dotarł Reuters. Zdaniem analityków, informacja ta miała w poniedziałek ograniczony wpływ na rynek. - Jeśli w przyszłym roku mielibyśmy zejść do poniżej 3 procent, to byłoby to prawdziwe obostrzenie. Jednak ponieważ dotyczy to dalszych lat, nie miało to dziś większego wpływu na rynek. Uwaga rynku skoncentrowana jest obecnie na rewizji budżetu - powiedział ekonomista ING Banku Śląskiego SA, Grzegorz Ogonek.

Choć ceny krótkoterminowych papierów skarbowych pozostały w poniedziałek stabilne, wspierane przez oczekiwania obniżek stóp i niskie stopy na rynku międzybankowym, obligacje 10-letnie traciły za sprawą słabszego złotego i dużego spadku na giełdzie w Warszawie.

- Dzisiaj tracił długi koniec, który jest pod presją sprzedających. Na obligacje przekłada się sentyment na giełdach i na złotówce - powiedział dealer długu w BRE Banku, Remigiusz Zalewski. - Ciągnięcie dywidend z większych państwowych spółek oznacza, że dziura w budżecie jest. (...) Krótkie papiery są bezpieczne i nie spodziewam się tam większej przeceny. Mimo, że już mieliśmy pewną przecenę na dłuższym końcu, jestem sobie w stanie wyobrazić dalsze spadki cen - dodał Zalewski.

W zeszłym tygodniu rada nadzorcza banku PKO BP SA odmówiła pozytywnej rekomendacji dla projektów uchwał na walne zgromadzenie, które zakładają wypłatę dywidendy za 2008 rok oraz emisję akcji.

Publikowane w czerwcu dane nie zmieniły oczekiwań rynku, który nadal spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży w tym miesiącu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, wynika z opublikowanej w poniedziałek ankiety Reutera.

Bank centralny Węgier, zgodnie z oczekiwaniami, zdecydował w poniedziałek, że pozostawia bez zmian stopy procentowe, w tym główną na poziomie 9,5 procent.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum