FMCM: Dolar zyskiwał dzięki gorszym prognozom

Bank Światowy popsuł nastroje

Publikacja: 23.06.2009 09:45

FMCM: Dolar zyskiwał dzięki gorszym prognozom

Foto: FMCM

Wczorajsze zrewidowane prognozy Banku Światowego dotyczące dynamiki wzrostu PKB różnych regionów świata na ten oraz przyszły rok zdecydowanie popsuły nastroje inwestorów. Najbardziej widoczne było to na giełdach, które straciły po kilka procent. Jednak także kurs EUR/USD nie pozostał obojętny i w sesji amerykańskiej oraz azjatyckiej utrzymywał się na niskich poziomach. Obecnie znajdujemy się w okolicy 1,3850, ale dzisiejsze publikacje makro mogą dodać trochę sił stronie popytowej, więc niewykluczone, że ponownie znajdziemy się wyżej.

Przed posiedzeniem RPP

Ogłoszone wczoraj wyniki ankiety agencji Reuters wskazują, że 24 na 28 analityków spodziewa się na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej obniżenia stóp procentowych o 25pb. Jednocześnie pojawiają się głosy, że RPP wstrzyma się z dalszymi obniżkami stopy rezerw obowiązkowych, gdyż najpierw będzie chciała poznać rezultaty poprzedniej takiej obniżki. Złoty niestety traci nadal na wartości, a pary złotówkowe przesuwają się w górę. Dziś rano kurs USD/PLN wynosi 3,2901, a EUR/PLN 4,5594.

Indeksy PMI ze Strefy Euro

W dniu dzisiejszym inwestorzy poznają trzy nowe wiadomości. Pierwsze dwie z nich opublikowane zostaną o godzinie 10:00. Będą to wstępne wartości indeksów PMI dla sektora produkcyjnego oraz usługowego w Strefie Euro. W przypadku produkcji rynek oczekuje wzrostu z poziomu 40,7 pkt. do 42,3 pkt., a w przypadku usług wzrostu z 44,8 pkt. do 45,8 pkt. Z kolei o godzinie 16:00 poznamy wielkość sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Oczekiwany jest wzrost z 4,68 mln do poziomu 4,81 mln. Zatem wiadomości powinny dziś sprzyjać pozytywnym nastrojom.

Dariusz Pilich

FMC Management

[link=http://www.fmcm.pl]www.fmcm.pl[/link]

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum