Amerykańscy pracodawcy zmniejszyli zatrudnienie o 247 tys. osób w lipcu, znacznie poniżej oczekiwanej figury 320 tys. osób. Było to też najniższe cięcie etatów od sierpnia ubiegłego roku. Dzięki temu stopa bezrobocia spadła z 9.5% w czerwcu do 9.4% w lipcu, pierwszy raz od kwietnia 2008r. Analitycy spodziewali się wzrostu stopy bezrobocia do 9.6%.
Dzisiejsza reakcja dolara na lepsze od oczekiwań dane oznacza, że waluta ta zaczyna pozytywnie reagować na poprawiające się fundamenty amerykańskiej gospodarki i oczekiwania, że Stany Zjednoczone znacznie szybciej wyjdą z recesji niż inne rozwinięte gospodarczo kraje. Do tej pory od wielu miesięcy dolar reagował negatywnie na pozytywne dane z gospodarki i był skorelowany odwrotnie w stosunku do rynków akcji. Ostanie dobre dane z rynku mieszkaniowego, produkcji przemysłowej i teraz z rynku pracy zaczynają tę korelację odwracać.
Z technicznego punktu widzenia para EUR/USD zaczyna wyłamywać się z trendu wzrostowego po przebiciu wsparcia na 1.4304. Powrót powyżej tego poziomu wymagany jest do potwierdzenia trendu ataku w stronę 1.4490 i kluczowego długoterminowego oporu na 1.4719. Para GBP/USD jest w trendzie wzrostowym. Obecnie atakuje wsparcie na 1.6697, lecz dopiero przebicie poziomu 1.6266 jest wymagane do zmiany trendu. Opór jest na 1.7043. Para USD/PY weszła w trend wzrostowy po przełamaniu oporu na 95.88 i będzie kierować się w stronę 97.50. Wsparcie jest na 94.37
Andrzej Kiedrowicz
Dealer walutowy Easy Forex Trading Ltd