FMCM: Możliwy koniec korekty

Publikacja: 13.08.2009 10:49

FMCM: Możliwy koniec korekty

Foto: FMCM

[b]Silne odbicie na głównej parze[/b]

Wczoraj zaraz po komunikacie FOMC po zakończonym posiedzeniu w sprawie poziomu stóp procentowych mieliśmy do czynienia z gwałtownym umocnieniem dolara. Było to efektem sygnalizowanego zakończenia polityki skupu papierów skarbowych w celu poprawy płynności. Reakcja nie trwała jednak zbyt długo. w ciągu kilku minut cały spadek pary EUR/USD został zniwelowany i kurs wrócił do wzrostowej tendencji z wcześniejszej części dnia. Dalsze osłabienie „zielonego” wynika z wyprzedaży bezpiecznych papierów denominowanych w tej walucie. Jest to efektem malejącej awersji do ryzyka. O godzinie 8:25 kurs EUR/USD wynosił już 1,4267, wobec wczorajszego zamknięcia na 1,4216.

[b]Złoty nabiera rozpędu[/b]

Wczorajsze polepszenie nastrojów, wynikające z pozytywnej oceny perspektyw gospodarki amerykańskiej przez Rezerwę Federalną, a także osłabienie dolara, mocno wspomogły waluty krajów wschodzących. Złoty mocno zyskiwał zarówno wobec euro, jak i wobec dolara. Dzisiejszy poranek również upływa pod znakiem umocnienia naszej waluty: o godzinie 8:25 kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły kolejno 4,1058 i 2,8870, wobec wczorajszego zamknięcia na 4,1246 i 2,9104. W dalszej części dnia można spodziewać się podwyższonej zmienności.

[b]Odbicie na giełdach[/b]

Wczorajsza sesja w USA pokazała, że rynek akcji wciąż należy do byków. Po ostatnim pogorszeniu nastrojów wczorajsza sesja pozbawiła wszystkich złudzeń. Indeks S&P500 zanotował zwyżkę do poziomu 1005,8 pkt., co oznacza wzrost o 1,15%. W trakcie sesji indeksy zbliżyły się nawet do tegorocznych szczytów. Można się spodziewać, że w dniu dzisiejszym odbicie zobaczymy również na naszym parkiecie, jednak w obliczu dużej ilości publikacji makro, kierunek pozostaje kwestią otwartą. [b]Makro czwartek[/b]

W dniu dzisiejszym poznamy szereg publikacji makro. O godzinie 8:00 opublikowane zostały już dane z Niemiec, gdzie dynamika PKB wyniosła w II kwartale 0,3%. O godzinie 11:00 poznamy natomiast wstępny analogiczny odczyt dla całej Strefy Euro. Oczekiwania kształtują się na poziomie -0,5% k/k, jednak lepszy od prognoz odczyt z Niemiec sugeruje możliwość nawet dodatniej dynamiki. Dalej, o godzinie 14:00 napłyną dane z Polski. Poznamy wartość wskaźnika inflacji CPI, wobec którego oczekuje się spadku z 3,5% r/r do 3,4% r/r. Pół godziny później opublikowane zostaną figury z USA: dynamika sprzedaży detalicznej (oczekiwany wzrost z 0,6% m/m do 0,7% m/m), a także liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, wobec których prognozuje się spadek z 550 tys. do 545 tys. Podwyższonej zmienności można się zatem spodziewać zarówno na rynku walutowym, jak i na rynku kapitałowym.

Andrzej Sowiński

FMC Management

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum