Przyglądając się szczegółowym danym warto zwrócić uwagę na produkcję budowlano – montażową, która w poprzednim miesiącu wzrosła ponad 10 proc. w porównaniu z lipcem 2008, o powinno być dodatkowym bodźcem dla konsumpcji wewnętrznej a ta w połączeniu z eksportem netto powinny przełożyć się na dynamikę PKB w całym 2009 roku na poziomie ok. 1 proc. Jest tylko jedno ale. Mocny wzrost produkcji budowlanej jest wynikiem inwestycji rozpoczętych jeszcze w 2008 roku.

W najbliższych dniach poznamy jeszcze kilka publikacji makroekonomicznych z Polski. Będzie to inflacja bazowa (publikowana dziś przez NBP), natomiast w przyszły piątek sprzedaż detaliczna, stopa bezrobocia oraz najważniejsze – dynamika PKB za drugi kwartał. Według szacunków ekonomistów inflacja bazowa bez cen żywności i energii w lipcu wyniosła 2,7 proc., co z pewnością będzie sprzyjało „jastrzębiej” frakcji przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej. Przyszłotygodniowa decyzja RPP nie budzi wątpliwości wśród ekonomistów, którzy zgodnie oczekują, że koszt pieniądza pozostanie na niezmienionym poziomie (3,5 proc.). Naszym zdaniem utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja (zarówno bazowa jak i CPI) powstrzyma RPP przed obniżką stóp procentowych w najbliższym czasie.

Wczorajsze informacje o zmianie zapasów ropy były pozytywnym zaskoczeniem dla inwestorów. Duży spadek zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych pozytywnie wpłynął na rynek, którzy zinterpretowali spadek zapasów jako wynik wzrostu popytu. Cena ropy naftowej wzrosła o ponad 3 dolary. Amerykańskie indeksy giełdowe dostały pretekst do wzrostów i wszystkie zakończyły dzień na ponad pół procentowych plusach. S&P500 powoli zbliża się do poziomu 1000 pkt. i jeżeli uda się go przebić ruch korekcyjny może się w najbliższym czasie zakończyć.

Dzisiejszy kalendarz wydarzeń makroekonomicznych przyniesie kilka istotnych informacji. O 10.30 poznamy sprzedaż detaliczną w Wielkiej Brytanii. Spodziewamy się niewielkiego wzrostu sprzedaży w ujęciu miesięcznym (o 0,3 proc.). O godzinie 14.00 NBP opublikuje wspomnianą inflację bazową, natomiast o 16.00 dwie istotne informacje z USA. Pierwsza to indeks Fed z Filadelfii, zakładany jest wzrost z -7,5 pkt. do -2 pkt., jednak po ostatnim zaskakująco dobrym odczycie NY Empire State, tutaj też może być pozytywna niespodzianka. Drugą informacją jest indeks wskaźników wyprzedzających publikowany przez Conference Board. Rynek oczekuje, że w lipcu wzrósł on o 0,5 proc.