FED nie chce rezygnować ze skupu toksycznych aktywów

Poniedziałkowa sesja stała pod znakiem optymizmu na szerokim rynku finansowym dobrze widocznego na polskim rynku akcji, a także walutowym.

Publikacja: 24.11.2009 07:25

FED nie chce rezygnować ze skupu toksycznych aktywów

Foto: GG Parkiet

Kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,1200, podczas gdy USD/PLN do 2,7500, wobec systematycznie rosnącego kursu EUR/USD. Wygląda na to, że potencjalny wpływ dywidendy PZU na rynek walutowy jest raczej ignorowany.

Warto zwrócić uwagę na dysonans w komentarzach przedstawicieli ECB i Fedu. ECB wskazuje na ryzyko związane z polityką taniego pieniądza, podczas gdy przedstawiciele amerykańskiego Fedu sugerują możliwość przedłużenia polityki skupu toksycznych aktywów ("quantitative easing"). Trudno się dziwić, że kurs EUR/USD pozostaje w trendzie wzrostowym, chociaż w poniedziałek zabrakło odważnych, aby pokonać poziom 1,50.

Bank Centralny Węgier obniżył stopy procentowe o 50 pkt bazowych, do 6,5 proc. Przy obecnej poprawie apetytu na ryzyko forint wciąż "oferuje atrakcyjne carry", to znaczy różnica stóp procentowych jest istotnym wsparciem dla kursu forinta. Ciekawe, że kurs waluty węgierskiej jest relatywnie mocniejszy od złotego mimo zgoła różnych fundamentów ekonomicznych.

[ramka]

[link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338]Przyłącz się do dyskusji na forum [b]parkiet.com[/b] » [/link]

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html]Czytaj: [b]Komentarze z rynku walutowego[/b] » [/link]

[link=http://www.parkiet.com/temat/79.html]Sprawdź [b]notowania głównych par walutowych[/b] » [/link]

[/ramka]

Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych