Dwa posiedzenia i dwa zaskoczenia. Na rynkach akcji tydzień rozpoczął się słabo, głównie ze względu na korekty oczekiwań względem raportów amerykańskich spółek za trzeci kwartał. Dziś w USA indeks aktywności w usługach.
[srodtytul]AUDUSD – podwyżka jeszcze nie teraz[/srodtytul]
Australijski bank centralny zaskoczył rynki finansowe nie dokonując oczekiwanej podwyżki stóp procentowych. Rynek oczekiwał, iż dobra koniunktura w australijskiej gospodarce, w tym rekordowe ceny surowców, skłonią RBA do powrotu do zacieśniania (ostatnia podwyżka miała miejsce w maju). Jak argumentowaliśmy we wrześniowym miesięczniku, to właśnie wzrost oczekiwań na podwyżki stóp w Australii był istotnym motywem wzrostów [link=http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=17231]na AUDUSD we wrześniu, choć oczekiwania te mogły pójść zbyt daleko[/link] . Rzeczywiście, wygląda na to, iż RBA nie będzie spieszył się z podwyżkami. Szef banku wypowiadał się dość ostrożnie co do perspektyw, co mogłoby sugerować, iż również podwyżka w listopadzie wcale nie jest przesądzona. W reakcji na decyzję dolar australijski mocno stracił na wartości, zaś para AUDUSD przełamała przyspieszoną linię trendu wzrostowego. Silnym wsparciem jest poziom 0,9380 (szczyt z listopada 2009 i kwietnia bieżącego roku oraz 38,2% zniesienie wzrostów z ostatnich sześciu tygodni). O scenariuszu spadkowym moglibyśmy mówić dopiero, gdyby para opuściła szeroki kanał wzrostowy, którego dolna granica przebiega aktualnie w okolicach 0,9170 (tymczasem kurs z wtorkowego otwarcia w Europie to 0,9580).
[srodtytul]USDJPY – determinacja BoJ[/srodtytul]
Bank Japonii zdecydował się nie pozostać pasywnym wobec powrotu pary USDJPY w okolice wieloletnich minimów i – uwaga – obniżył stopy procentowe. Ruch ma jednak znaczenie głównie psychologiczne, gdyż główna stopa zamiast sztywnych 0,1% ma się teraz mieścić w przedziale 0-0,1%. Większe znaczenie może mieć decyzja o założeniu funduszu skupującego dług rządowy, korporacyjny, czy nawet jednostki funduszy ETF.