Cała ta kwota trafi do inwestorów, którzy od dłuższego czasu zastanawiają się, co zrobić z rekordowo tanim i łatwo dostępnym finansowaniem. Odpowiedź na ich dylematy można odnaleźć, analizując tegoroczne zwyżki cen na rynku polskich obligacji.

Od początku roku cena obligacji dwuletnich wzrosła o 4 proc., obligacji pięcioletnich o 3,50 proc., a dziesięcioletnich nawet o 6 proc. Do pozytywnego myślenia o kontynuacji tego wzrostu skłania też obserwacja historycznych ruchów cen na rynku długu w drugiej i trzeciej dekadzie października w kolejnych latach. Pomijając globalną przecenę aktywów z jesieni 2008 roku, cena dziesięcioletnich obligacji rosła w październiku 2006 roku o 1,50 proc., o 1 proc. w 2007 roku i 0,70 proc. w 2009 roku.

Zwyczajowo część inwestorów decyduje się, ze względów podatkowych, na sprzedaż obligacji na rynku wtórnym tuż przed wypłatą odsetek. W efekcie obligacje takie stają się relatywnie „tanie” w stosunku do pozostałych obligacji. Analiza historycznych ruchów cen na rynku długu wskazuje, że dobry moment na odkupienie tak przecenionych obligacji to około dwóch tygodni przed wypłatą kuponu.

Na ryn­ku wa­lu­to­wym ciągle wi­dać osła­bia­nie się do­la­ra. Kurs EUR/USD do­tarł wczo­raj do po­zio­mu 1,4030 i był naj­wyększy od lu­te­go 2010 ro­ku.

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]